Dodavatelem elektrické energie pro sdružení deseti měst severozápadu Čech bude v následujících dvou letech společnost Centropol Energy. Z našeho regionu jsou zastoupeny Sokolov, Kraslice, Chodov či Loket. Firma získala zakázku ve veřejné soutěži za 54,6 milionu korun.

„Celkový objem dodávek je přes 56 GWh. V součtu bude v deseti městech ústecká firma dodávat elektřinu do více než 600 odběrných míst," nastínil mluvčí společnosti Martin Jonáš. Do sdružení dále patří Karlovy Vary, Cheb, Aš, Františkovy Lázně, Ostrov a Kadaň. Centropol Energy působí na trhu s elektřinou od roku 2007, na trh se zemním plynem vstoupila počátkem roku 2010. Je jednou ze společností patřících do skupiny Centropol, která je v energetickém sektoru od roku 2002. Do skupiny patří i virtuální mobilní operátor, který spustil své služby letos v září.

Zemní plyn a elektřinu dnes firma dodává více než 350.000 zákazníků. Převážnou část odběratelů, zhruba 80 procent, tvoří domácnosti. Zbylých 20 procent jsou města a obce, organizace státní správy či malé a střední firmy. Za tři čtvrtletí letošního roku zvýšila tržby o čtvrtinu na 4,9 miliardy korun.
Sdružení pěti měst našeho regionu na dodávkách elektrické energie ušetřilo úctyhodných 9,5 milionu korun. Sokolov byl prvním, který se rozhodl s energií obchodovat na komoditní burze a uzavřel smlouvu se společností Centropol Energy.

Výhody tohoto nákupu lákaly i ostatní obce a města a ty se chtěly ke sdružení připojit. „Město Sokolov jako vedoucí účastník měst sdružených na základě Smlouvy o sdružení veřejných zadavatelů nakoupilo na Komoditní burze PROFIT silovou elektrickou energii pro města Sokolov, Karlovy Vary, Cheb, Loket a Kraslice včetně všech jimi zřizovaných a provozovaných organizací," řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec.

V současné době sdružení trh přeje. Zájem zúčastnit se výběrového řízení projevily další, výše uvedené obce. Jde o roky 2014 a 2015. „Zmíněných 9,5 milionu úspor je srovnání ceny oproti ČEZ. Konkrétně Sokolov ušetřil 2,67 milionu," upřesnil vedoucí odboru správy majetku Pavel Beran. Za každé odběrné místo si od sdružených obcí Sokolov účtuje 50 korun.

„Jsou to náklady, které platíme spravující firmě a nic na tom nevyděláváme," sdělil Beran. Díky růstu distribuční části plateb za elektrickou energii a z důvodu podpory výroby energie z obnovitelných zdrojů však ve výsledku uvedená úspora znamená prakticky jen to, že celkové náklady na nákup energie zůstanou přibližně ve stejné výši jako v minulém období. O distribuci elektrické energii totiž soutěžit ze zákona nelze, ta náleží nadále ČEZ.´

„Každý by měl zvážit, od koho odebírá elektřinu. Musí být však opatrný a nenaletět," řekl jeden z oslovených občanů Sokolova.