Stížnosti míří na strážníky městské policie, kteří prý pokutují pouze špatně parkující auta, ale majitele psů, kteří nedodržují vyhlášku, ne. Vedení městské policie se však proti takovýmto tvrzením ohrazuje.

„Proč městská policie nevěnuje pozornost volnému pohybu psů na sídlišti Michal, konkrétně v ulici Jelínkova a na dětském hřišti za Penny Marketem? Už několikrát se mi stalo, že jsem tu potkal psy bez vodítek i náhubku, a pokud vím, vyhláška to zakazuje. Když už se tam policisté objeví, dají pokutu jen za parkování anebo vyhazování odpadků, psů si nikdo nevšímá," tvrdí jeden ze Sokolováků Jan Roudný.

Vedení městské policie mu oponuje a přidává pár konkrétních čísel. „Městská policie pozornost volně pobíhajícím psům v Sokolově, a to i na sídlišti Michal, věnuje, a to jak v rámci běžného výkonu služby, tak v rámci akcí, které jsou zaměřené speciálně na volný pohyb psů a zanedbání povinnosti úklidu exkrementů po psech. Jen za první tři měsíce letošního roku jsme řešili, zpravidla v blokovém řízení, 38 přestupků, které byly spáchány porušením městské vyhlášky," říká zástupce velitele Městské policie Sokolov Jiří Novák.

Policejní statistiky říkají, že 16 přestupků bylo řešeno na sídlišti Michal. Zároveň ve stejném období strážníci provedli 33 odchytů volně pobíhajících, opuštěných či toulavých psů. Městská policie prověřuje, i zda je chovaný pes čipován či tetován.

„Zároveň sděluji, že povinnost mít psa opatřeného náhubkem není ve výše uvedené vyhlášce nikde stanovena, tudíž v případě, že pes náhubek nemá, nedopouští se jeho chovatel protiprávního jednání a nelze jej ani sankcionovat," dodal Novák.

„Pokud máte pocit, že volně pobíhající pes může ohrozit Vás nebo Vaše okolí, zavolejte na městskou policii, která do této oblasti neprodleně vyšle hlídku. Pokud píšu, že by mohl ohrozit, píši to s vědomím toho, že každý pes by měl být samozřejmě na vodítku, nicméně jiný pocit ohrožení mám, pokud je volně pobíhající pes malé rasy, a samozřejmě jiný pocit ohrožení mám v případě, že volně pobíhající pes patří mezi tzv. bojová plemena nebo větší psy," vyjádřil se k problému starosta Sokolova Jan Picka.