Karlovarský kraj zažívá postupný odliv obyvatel už několik let. Za posledních patnáct let jich měl nejvíce v roce 2008, a to přes 308 tisíc. V uplynulém roce jich bylo necelých 299 tisíc.

„Vylidňování se bohužel týká celého kraje. Není to sice masivní záležitost, ale tento nebezpečný trend bohužel pokračuje," říká Havel. Problémem ale podle jeho slov není nezaměstnanost, která se loni pohybovala kolem sedmi procent. „Práce v kraji je, firmy se spíše potýkají s nedostatkem kvalifikovaného personálu," poznamenal. „Hlavními příčinami odlivu lidí je nízká průměrná mzda, vlastně nejnižší v České republice (22.149 Kč, pozn. red.)," poukázal a zároveň popsal kroky, které kraj podniká k zastavení odchodu mladých lidí mimo kraj za vzděláním i profesním uplatněním.

„Podporujeme příchod nové vysoké školy do kraje. V nadcházejícím akademickém školním roce se otevře středisko Vysoké školy finanční a správní v Karlových Varech. Finančně jsme přispěli na opětovné fungování pracoviště Fakulty strojní ZČU v Sokolově.

Stále se jedná o možnosti získat do našeho kraje pobočku například FTVS, obor zaměřený na fyzioterapii. Jednáme se zaměstnavateli o poptávce kvalifikovaných sil a podle toho se upravují obory krajských středních škol. Udělujeme stipendia ve vybraných středoškolských oborech, totéž platí pro vysokoškoláky. Máme pobídky pro zdravotníky a kraj financuje vzdělávání nekvalifikovaných pedagogů," doplnil.

Odliv lidí pozoruje už několik let dnes šestitisícové příhraniční město Kraslice, které v devadesátých letech mělo ještě kolem devíti tisíc obyvatel. Zejména mladá generace odtud zmizela za studiem a už se nevrátila. „Musíme se pokusit nastartovat bytovou politiku pro mladé lidi, aby se nemuseli hned po ukončení studií zatěžovat půjčkami a podobně," řekl starosta Kraslic Roman Kotilínek.


Ten také poukázal na to, že místní firmy trpí odlivem pracovní síly kvůli růstu minimální mzdy v sousedním Německu. „Hodinovému tarifu 8,50 eur mohou naše firmy jen těžko konkurovat," doplnil.

Kraslice se snaží udržet ve městě rodiny například finanční podporou výstavby rodinných domů, kdy zájemci poskytnou 50 tisíc korun z rozpočtu města. Mladí ale mají jasno.
„Odjela jsem před lety studovat do Plzně a už tam zůstala. Získala jsem práci ve firmě, kde jsem měla stáž. Za stejnou práci na Sokolovsku bych dostala o deset tisíc korun méně. Proto jsem se zpět nevrátila. Na druhou stranu jsou u nás mnohem levnější byty," řekla Martina Tomková.