Plošná likvidace invazních rostlin v Karlovarském kraji umožnila i vytvoření nových pracovních míst. Firmy, které ji pro kraj provádí, přijaly i nezaměstnané z úřadů práce. Tříletý unikátní projekt byl zahájen loni a letos na jaře začala jeho druhá část. „Oproti loňsku, kdy se práce opozdily, letos mohly začít včas," řekla včera koordinátorka projektu Lenka Pocová.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného, který včera podnikl pracovní cestu po Sokolovsku, tak kraj do značné míry supluje povinnosti majitelů pozemků. „Před třemi lety jsme zjistili, že majitelé pozemků se nestarají o to, aby se invazivní rostliny nešířily. Požádali jsme proto o dotaci na likvidaci. Tato akce ale také přinesla celou řadu pracovních míst," sdělil Novotný. Šlo řádově o desítky lidí, kteří byli na likvidaci bolševníku a dalších rostlin nasazeni. Tříletý projekt navíc rozložením prací na jednotlivých rostlinách zaměstná firmy po celé vegetační období.

Ojedinělý projekt zkouší na rozsáhlém území celého kraje systematicky po dobu tří let ničit bolševník, křídlatku a netýkavku. „Loni ale kvůli pozdnímu zahájení se například u bolševníku použila už jen mechanická likvidace, letos se tak může začít už od raných stadií růstu," řekla Pocová. „Loni se stihlo období pro likvidaci křídlatky a netýkavky, ale bolševník se už jen sekal. Odstraňovala se alespoň semena, a neobohatili jsme tak půdní fond o další. Letos se může začít s chemickým postřikem včas," uvedla Pocová.

Celkové náklady projektu, který nemá v Evropě obdoby, se zprvu odhadovaly na 170 milionů korun. Zahrnovaly vše od mapování výskytu přes likvidaci až po následnou kontrolu. „Ale při výběrových řízeních se podařilo cenu srazit skoro na polovinu. Samotná likvidace měla stát 140 milionů a nakonec bude stát 73 milionů," upřesnila Pocová.

Aby vůbec mohl kraj k likvidaci přistoupit, musel získat souhlas majitelů všech dotčených pozemků. Invazní rostliny jsou podle mapování na 22.000 parcelách, které patří 4800 majitelům.