Letošní lyžařská sezóna je pro vlekaře na Kraslicku bídná. To zejména v těch lyžařských areálech, které nedisponují zasněžovacím systémem. Příkladem jsou Kraslice a krušnohorská Stříbrná. Naopak na Bublavě se i po oblevách díky zásobám technického sněhu lyžuje dál bez omezení.

Pouhé dva dny se v této zimní sezóně lyžovalo ve skiareálech Krajka a Saporo v Kraslicích. „Otevřeno jsme měli jen v prosinci. Sníh prostě není. Zasáhla nás minulý měsíc výrazná obleva. Nyní není situace o moc lepší, stejně jako vyhlídky meteorologů," konstatoval Martin Vlček, člen Lyžařského oddílu Tatran Kraslice. Je podle jeho slov patrné, že vlekařům utekla podstatná část sezóny. To může mít vliv na další investice. „Budeme se s tím muset nějak vypořádat," poznamenal.

V Kraslicích by podle jeho slov vybudování zasněžovacího systému až tak výrazný význam nemělo. „Sice mrzlo, ale podstatnou část zimy byly teploty nad nulou, a tak by sněžná děla ani nebylo možné spustit. Návratnost investice v řádech milionů korun by byla dlouhá a možná bychom si na ni ani nevydělali," doplnil.

O zasněžovacím systému uvažují v sousední Stříbrné, kde se v letošní lyžařské sezóně spustil vlek na pouhých osm dní. „Tak bídné zimy tu pamatujeme i v některých z předešlých let. Chtěli jsme letos vydělat na vybudování kvalitního sociálního zázemí. Vypadá to ale, že investici budeme muset odložit," řekla provozovatelka kotvy Lišák ve Stříbrné Dana Izáková.

Obleva se letos dotkla i bublavského skicentra, které jen omezilo provoz. Díky mrazům se ale podařiloskiareál rychle uvést zpět do klasického režimu. „V provozu je téměř celý areál. Včera ležel na sjezdovkách vlhký sníh, od dnešního dne se ale díky ochlazení lyžařské podmínky začnou opět postupně zlepšovat," uvedl bublavský vlekař Jiří Lhota.

Ski-Bublava navíc přináší čerstvou novinku. Na vybrané jízdenky (4 ze 7 dní a 5 ze 7 dní) lze lyžovat buď ve skicentru Bublava, nebo v 15 km vzdáleném Skiweltu Schöneck. „Dětské jízdné na tyto jízdenky platí až do patnácti let věku. Je jedno, zda si lidé skipas koupí na Bublavě, nebo v Schönecku. Lyžovat mohou bez další návštěvy pokladny s jedním skipasem v obou areálech. Jediným omezením je, že během jednoho dne nelze navštívit oba areály. Tam, kde v daný den začnou, platí skipas po dobu celého denního lyžování," dodal Lhota.