Nový účes zdarma, karafiáty, hudební vystoupení, tanec, zábava a domácí občerstvení. To vše si mohly celé odpoledne i večer užívat ženy v Josefově na svůj sváteční den. Mezinárodní den žen se tu už dlouhé roky slaví ve velkém stylu. Pro některé místní je to akce, na kterou se těší celý rok.

„V Josefově se tradice hodně drží a místní jsou za to myslím moc rádi. Takovéhle oslavy MDŽ, ale třeba i svatého Václava nebo pálení čarodějnic už dnes prakticky nikde nezažijete. Velkým lákadlem je tu výborné občerstvení, hlavně domácí koláčky pana starosty. Tajný recept nikomu neprozradí," smála se Věra, jedna z místních, ve frontě na stříhání. Kadeřnice tu po celý den tvoří josefovským ženám nové účesy zdarma. „Je to většinou na pět nebo šest hodin práce. Ostříháme každého, kdo má zájem. Poslední roky jsme tu na to dvě, což je výhoda," řekla kadeřnice Lucie. Provizorní kadeřnický salón vznikl v knihovně v prostorách obecního úřadu. „S prostory to není žádná sláva, potřebovali bychom na zimní akce spíš sál. Počasí se ale letos tak vydařilo, že jsme klidně mohli slavit venku na návsi," připustil starosta Josefova Ladislav Čížek. Kromě kadeřnických služeb připravila obec pro dámy i další program. „Tradičně vystupují děti ze základní umělecké školy v Krajkové, tentokrát místo pěveckého sboru dorazila celá kapela. Oblíbený je i harmonikář. Ten většinou hraje i pozdě do noci. Nezřídka se stává, že se zdravé jádro rozchází do domovů až dlouho po půlnoci," prozradil starosta. Kdy tradice oslav MDŽ v Josefově začala, odhadnout nedokázal. „Vždycky říkám, že to už pamatuje snad jedině Husák," žertoval Čížek.

Každá žena navíc odcházela domů s karafiátem, které starosta přítomným sám rozdal. „Je to zkrátka moc hezká akce. Někteří starší lidé už tu do společnosti moc nepřijdou, a tak se na MDŽ těší i celý rok. Přijíždějí sem i z Luhu nebo Hřeben, a kdyby se neměli jak dostat, starosta pro ně zajistí dopravu. Všichni se tu setkáme, po letech se nad skleničkou vína vyřeší staré spory – nebo naopak vzniknou nové," dodala ještě Věra, než se usadila na kadeřnickou židli.