Obavy z neúměrného zvyšování počtu potulujících se koček mají některá města v regionu. Evidují také stížnosti občanů na své sousedy, kteří se staví do role jakýchsi zachránců a kočky si berou do panelových domů. Problém je prý v tom, že tím obtěžují své spolubydlící. Jsou města a obce připravena se o kočky postarat jako například o psy? Mnohde si začali uvědomovat, že by to v budoucnu mohl být problém a tomu chtějí předejít.

Kočku jako domácího mazlíčka má mnoho z nás. Jsou hýčkané a mnohdy se jim podřizuje chod celé rodiny. Co však s těmi nechtěnými, které se potulují ulicemi našeho regionu?

Například v Sokolově mluví zhruba o dvaceti kočkách bez majitele za rok. Vedení města se však obává, že se toto číslo bude neúměrně zvedat. Navíc začalo město evidovat stížnosti nájemníků v panelových domech. „Na sídlišti Michal jeden z nájemníků úmyslně choval 12 koček ve společných prostorech panelového domu. Ostatním nájemníkům se to samozřejmě nelíbilo," řekl místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček. Jako další příklad uvádí, že na radnici přišla jedna z občanek Sokolova s oznámením, že pod jedním ze zaparkovaných aut žije kočka s čerstvě narozenými koťaty a ptala se, jak to bude město řešit.
„Rada města proto doporučila zastupitelům schválit jednorázový příspěvek ve výši 30 tisíc korun, o který nás požádala Alexandra Jančová z Kraslic na dovybudování svého útulku," upřesnil Sedláček. Dále navrhují radní podpis smlouvy o vzájemné spolupráci. Za odchyt kočky by město platilo 500, za kastraci, označení a následnou rekonvalescenci zvířete 1200 a nakonec vrácení nebo udání do péče dalších 500 korun. Celkem tedy za jednu kočku 2200 korun.

Situace není lehká ani na Chebsku. „Lidé volají, co s rozmnoženými kočkami, ale prostory pro ně nemám," uvedla vedoucí psího útulku v Horní Hraničné u Chebu Marie Lokingová. Jak říká, splnit normy pro chov koček je náročné. Další hlasy jsou obdobné.

„Kočky jsme tu měli, ale se psy nemohou být v jedněch prostorech," řekla Jaroslava Voltrová z psího útulku v Mariánských Lázních. „Přestali jsme je brát a předáváme je následně do útulku v Kraslicích. Kočky bývaly vyděšené a to není v útulku možné," doplnila Voltrová. ⋌