Na jedné straně pouliční umělci, kteří si musejí na svou produkci zaplatit u karlovarského magistrátu zábor prostranství, majitelé předzahrádek, kteří za zábor městu i v době festivalu tvrdě platí, na druhé straně festival, jemuž město karlovarští politici předali na týden na zlatém podnosu. Za pronájem stánků od hlavní pošty až ke Grandhotelu Pupp totiž Karlovy Vary neinkasují nic. Symbolický klíč od města přebírá prezident MFF Jiří Bartoška už roky.

Kolik nových předzahrádek v době MFF v Karlových Varech vzniklo, to skvěle ilustruje prostranství před Lázněmi III. Prodejci se stánky je doslova oblehli. Ačkoliv pozemek v této lukrativní zóně patří městu, to ze záboru žádný příjem po dobu festivalu nemá. „Poplatek neplatí žádný z karlovarských festivalů, sportovních závodů a podobně, tedy ani Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary," uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

Karlovarští majitelé restaurací a předzahrádek platí po dobu festivalu v obvyklých případech 10 korun za metr čtverečný a den, v okrajových částech města jednu korunu za metr čtverečný a den. „Od poplatku jsou osvobozeny město Karlovy Vary, jeho organizace, společnosti s majetkovým podílem města, zábory pro stavební práce zadané městem nebo pro práce při odstraňování havárií, a také významné kulturní, společenské nebo sportovní akce, kterým město poskytuje finanční podporu, záštitu či partnerství," vysvětlil mluvčí magistrátu. S tím jsou karlovarští obchodníci smířeni, ovšem vadí jim, že na zlatou karlovarskou žílu patřící MFF se po dobu festivalu prostě nedostanou. Stánek s občerstvením si tam tak zřídit nemohou. „Ta šance je absolutně nulová," uvedl jeden z nich. „A za kolik tam jsou a komu platí, to vám nikdo neřekne," dodal. Rámcovou smlouvu, která festivalové produkci zajišťuje bezplatné povolení pro zábory prostranství, město s MFF uzavřelo 30. června 2009 na deset let. Podle primátora Petra Kulhánka ale bude muset vypadat jinak. „To bude předmětem jednání s festivalovou produkcí po skončení festivalu," uvedl primátor. Ale také upozornil na to, že karlovarští obchodníci a majitelé restaurací na festivalu určitě netratí. Hostů a návštěvníků sem v tento týden přijíždějí tisíce a Karlovy Vary mají navíc reklamu zdarma v celé republice i ve světě. Město ale na oplátku MFF každoročně přispívá. Loni a letos to bylo po osmi milionech.

Nadace MFF

Správní rada: předseda Petr Kulhánek, primátor Karlových Varů, místopředseda Vlastimil Argman

Členové: David Uhlíř, hejtman Josef Novotný, Veronika Vlková, Andrea Pfefer-Ferklová

Dozorčí rada: předseda Jan Samec

Členové: Tomáš Hybner, Martin Havel, Arnošt Rolný, Michal Toufar, Jana Jandová

Zřizovatel: Město Karlovy Vary, Grandhotel Pupp