Náměstí v Chodově má novou atrakci. Městská knihovna tam v rámci studentského projektu nechala nainstalovat miniknihovnu. Knížku z ní si může půjčit a číst každý. Potom ji buď vrátí, nebo nahradí jakoukoliv jinou. Zatím ji knihovnice musí naplnit několikrát denně.

„Knihovničku jsme o víkendu slavnostně otevřeli na náměstí, v ulici Staroměstské. Jedná se takzvaně volnou knihovnu, takže si z ní každý může vzít knížku, jakou chce. Jestli ji vrátí, nebo třeba místo ní daruje nějakou jinou, to už je pak zcela na něm," popisuje ředitelka Městské knihovny v Chodově Hana Němčičová. Projekt přitom knihovna realizovala ve spolupráci se studenty knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. „Mají to jako terénní projekt. Všechno dokázali zařídit sami," říká Němčičová. Museli se tak potýkat například s nutností vyhotovit návrh samotné knihovničky a samozřejmě s její výrobou.

Vzhledem miniknihovna připomíná ptačí budku. „Vejde se do ní zhruba 30 knížek. Samozřejmě ale záleží, jak jsou které tlusté," směje se Hana Němčičová. „Zatím volíme čtenářsky vděčnou klasiku. Detektivky, románky, dobrodružné knihy nebo knížky pro děti. Bereme je z fondu knižních darů od čtenářů, nebo knihovna poskytne knihy, které má na skladě několikrát," vysvětluje ředitelka. Kromě knih je v budce umístěno také takzvané miniknihovní patero. V něm je například uvedeno, aby se čtenáři o knihy i knihovničku dobře starali, nebo nabádá k založení vlastní knihovny. S tím jsou ochotni pomoct i studenti, kteří realizovali chodovskou knihovničku.

O tu je zatím veliký zájem. „Lidé vidí budku a samozřejmě se chtějí jít podívat. Momentálně tedy knížky doplňujeme několikrát denně. Až první vlna zájmu opadne a provoz se ustálí, počítáme s tím, že knihovničku doplníme jednou nebo dvakrát denně, třeba po cestě do práce a z práce. Z městské knihovny to k ní máme asi minutu cesty," uzavřela Hana Němčičová.