Třaskavá atmosféra se očekávala na včerejším jednání městské rady v Mariánských Lázních. Zde místostarosta Petr Horký vysvětloval, proč skončil v policejních poutech.

Horký sdělil, že rokování bylo celkem věcné a odpovídající jeho situaci. „Atmosféra však nebyla nepřátelská. Radní jsem informoval o okolnostech mého zadržení. Ovšem musel jsem postupovat v souladu se zákonem a také zohlednit, v jaké fázi je vyšetřování tohoto případu. Z pozice místostarosty jsem neodstoupil," dodal Horký, který čelí podezření z přijetí úplatku.

Starosta Mariánských Lázní Zdeněk Král (ODS) vysvětlil, že podezření z braní úplatků Horký důrazně odmítl.

„A to jakoukoliv vinu nebo spoluúčast a sdělil příčiny své dopravní nehody. Na dotaz, zda vyšetřování má souvislost se společností Chevak, odpověděl, že ano," uvedl Zdeněk Král. „Co se týká jeho dalšího setrvání ve funkci místostarosty a radního, o tom rozhodne schůze místní organizace České strany sociálně demokratické. Pokud se rozhodne odstoupit, dokončí rada města svoje působení v neúplné sestavě," dodal Král s tím, že post místostarosty, který končí dnem voleb, nebude město už obsazovat.

Podle chebského okresního státního zástupce Václava Opla šlo v případě obviněných Horkého a podnikatele Vítka, který je vazebně stíhán, o nabídku obstarání úplatku v souvislosti s obstaráním věci veřejného zájmu. Horký měl podle dostupných informací jako místostarosta a člen městské rady hlasovat ve prospěch podnikatele. Údajně se hlasování týkalo společnosti Chevak, jejímiž akcionáři jsou města na Chebsku a německá společnost Gelsenwasser AG, která na Chebsku provozuje vodovody a kanalizace. Podle Opla ale bude vyšetřování ještě pokračovat. Za to jim hrozí tři až deset let vězení, nebo propadnutí majetku, pokud ho spáchá úřední osoba.

Petr Horký čelí v Karlových Varech obvinění ze spáchání porušení povinnosti při správě cizího majetku v Podniku bytového hospodářství v likvidaci a také Jaroslav Vítek má ale problémy. Podle informací Deníku byl podmínečně odsouzený za poškozování finančních zájmů Evropské unie kvůli projektu Czechtip, na který dostal dotaci z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Projekt měl zvýšit informovanost a propagovat kulturní dění v Karlovarském kraji. Žadatelem o dotaci na projekt asi za čtyři miliony korun byla Czech Infoline, v níž je Vítek jednatelem. „V současné době probíhá úhrada škody způsobené trestným činem," potvrdila mluvčí Úřadu Regionální rady ROP Severozápad Eliška Štádlerová.

(kuč, bež, iva, čtk)