Tak to byla pořádná jízda s celou řadou zážitků a nových zkušeností. Řeč je o dětském táboře ve Stříbrné u Kraslic, který pro třicítku dětí připravili krasličtí dobrovolní hasiči. Samotné děti totiž byly svědky improvizovaného zásahu, samy si vyzkoušely hasit a zachraňovat životy. A to za asistence opravdových profesionálů.

Dětský tábor našel zázemí ve stříbrnském rekreačním areálu, kde na děti v sobotu čekaly soutěže zaměřené právě na záchranu života. Školáci navíc při plnění úkolů pořádně protáhli i svá těla. Tábora se přitom účastní děti ze sousedního německého města Klingenthal a z Kraslic. Ty dochází do hasičského kroužku a tábor je jim jistě odměnou za jejich celoroční snažení.

V sobotu čekalo na skupinky dětí hned šest disciplín. Vyzkoušely si požární útok, uhasit oheň, zdolaly štafetu a dozvěděly se vše o první pomoci, a to z úst záchranářky ze záchranné služby. Děti se pak pobavily i při skákání v pytlích nebo při střelbě ze vzduchovek. Večer na ně ještě čekala stezka odvahy. „Tábor je fantastický, baví mě skoro vše, hlavně jak jsme si vyzkoušeli jednotlivé hasičské přístroje," řekla tábornice Eliška. To její kamarád Lukáš zase doslova hltal slova o správném poskytnutí první pomoci. „I malý úkon, třeba zaklonění hlavy, může zachránit život," řekl s jistotou. Pestrý program čekal na táborníky i v neděli. Ukázku své práce jim předvedli policisté, s výškovou technikou přijeli němečtí kolegové, a hasiči dokonce předvedli opravdový zásah. Rozhodli se simulovat nehodu s únikem nebezpečné látky. Zásah pak předvedli včetně závěrečné dekontaminace. Když pak děti zdolaly bitvu v bahně a zařádily si v oblíbené pěně, byla na jejich očích vidět maximální spokojenost.

Tábor je druhý v pořadí, který dobrovolní hasiči z Kraslic připravili. Ten první se uskutečnil loni na Nancy. Letos na jeho uspořádání použili hasiči prostředky, které získali v anketě Dobrovolný hasič roku 2014. Hasiči obdrželi šek na 35 tisíc korun, když skončili na druhém místě v kategorii dobrovolných hasičů z jihu a západu Čech. Ocenění si ´dobráci´ z Kraslic zasloužili za zásah při vážné dopravní nehodě v takzvané zatáčce smrti u Kraslic a také například právě za práci s dětmi.