Stroje řídí strojvedoucí, dopravní situaci dozorují výpravčí. Vlaky projíždějí přes mosty i skrz tunely, městskou zástavbou i romantickou krajinou v okolí zříceniny. Řeč ale není o skutečné železnici. V sokolovském domě dětí a mládeže pořádá Klub železničních modelářů výstavu modelů s provozem na kolejišti. Navštívit ji je možné ještě i dnes od devíti do sedmnácti hodin.

„Jé, tati, koukej, už jede! To je paráda," sleduje fascinovaně malý návštěvník Josef soupravu uhánějící lesem a kolem tábořiště přímo do temného tunelu. „Děti už se dnes zajímají spíše o počítače. I tak ale máme asi deset stálých, které docházejí pravidelně. Jádro klubu ale tvoří desítka dospělých chlapů," směje se Jan Rajčáni z modelářského klubu. Někteří mají vláčky jen jako koníček, jiné železniční doprava i živí. „Já osobně pracuju jako zabezpečovací technik ve správě infrastruktury. Nejtěžší tak je najít si na modelování dostatek času," přiznává. Výstava má v klubu dlouholetou tradici a celá jeho činnost v průběhu roku prakticky k výstavě směřuje. „Celých deset měsíců se věnujeme tvorbě a přípravě kolejiště. Tvoříme stromy, domečky a všechno potřebné příslušenství, včetně výhybek. Během letoška jsme pokročili především s městskou zástavbou. Na trať pak vyrážejí jak autorské stroje našich členů, tak i sériově vyráběné," popisuje Rajčáni. V kolejišti lze najít nepřeberné množství krásných i zábavných detailů – nechybí stádo srn v lese, ale třeba ani nudisté, opalující se v přírodě.

Celkem se modelem táhne zhruba 80 metrů kolejí. „Model kolejiště je vytvořen v měřítku 1:87, což je asi nejčastěji používané měřítko. Ve vitrínách si ale návštěvníci mohou prohlédnout i modely v jiných měřítkách," poukazuje Rajčáni. Výstava ale členy zaměstnává i přímo v momentě konání. Vlaky se totiž můžou při dopravní kolizi srazit úplně stejně jako na skutečné železnici. „V lepším případě na sebe modely jenom najedou. Dochází ale i k vykolejení nebo skládání vozů přes sebe. Proto kolejiště řídí výpravčí, kteří mezi sebou neustále komunikují. Strojvedoucí pak mají na starost jednotlivé lokomotivy se soupravami a řídí jejich jízdu z výchozího bodu až do jejich cíle," popisuje Rajčáni. V kolejišti přitom může být současně až dvacítka lokomotiv.

Letošní výstava modelářů trvá pouhé tři dny. „Ještě dnes mohou návštěvníci během oslav Dne dětí zhlédnout kolejiště v provozu," láká Jan Rajčáni do prostor domu dětí a mládeže.