Veterinářka Václava Molcarová se koním věnuje už třicet let. Dříve hlavně skákala parkury, posledních pět let ale s koňmi závodí především ve vytrvalosti. Právě ve vytrvalostním ježdění se jí podařilo kvalifikovat na mistrovství České republiky, které proběhne příští rok.

Vytrvalost je disciplína, která prověřuje především kondici koně. „Nejkratší závody začínají na 20 kilometrech, běhá se ale i 160 kilometrů," popisuje Molcarová. „Jde samozřejmě o to, aby jezdecká dvojice trasu dokončila v co nejkratším čase. Kůň ovšem musí také být v dobrém zdravotním stavu. To posuzují veterináři po dokončení každého jednotlivého kola." Jezdecký klub Salome Kaceřov, za který Molcarová momentálně startuje, se letos v žebříčku vytrvalostního ježdění umístil v první desítce nejúspěšnějších subjektů.

„Sezonu 2013 považuji celkově za velmi úspěšnou: Alena Bumbová s klisnou Tereza třikrát zvítězila v soutěži stupně L. Pět z osmi našich jezdců se dokázalo posunout do vyšší kategorie. Nejmladší jezdkyně Jindřiška Havlíčková s koněm Pocket úspěšně dokončila dostih na 60 kilometrů. Skončili na čtvrtém místě," vyjmenovala Molcarová. I ona sama má letos za sebou významné úspěchy. „S Pocketem jsem dokázala poprvé ve vytrvalosti zvítězit. S valachem Dakotou jsme zase dokončili další závod na 100 kilometrů a podařilo se nám kvalifikovat na Mistrovství ČR 2014," usmívá se.

Ve vytrvalosti je ale podle ní úspěchem každý závod, který dvojice dokončí ve zdraví. „Radost mám pokaždé, když úspěšně dokončíme," souhlasí Alena Bumbová, jezdkyně z klubu. „Na vytrvalosti je úžasná týmová práce. Když máte kolem sebe fajn lidi, je to vždy úžasný zážitek," dodala.
„V jezdectví a se skvělou partou skutečně není o zážitky nouze," navazuje Václava Molcarová. „Letos ale jeden zážitek vystupuje nad ostatní. Na trati v jihočeském Borotíně jsme se s Pocketem ztratili. Nakonec jsme ale dokázali najít cestu zpět," vypráví.

S koňmi se ale účastní i soutěží v dalších disciplínách. S valachem Dakotou startovali v soutěži jezdecké všestrannosti v Rosnicích nebo v parkurech do stupně Z. „V klubu se mi líbí hlavně příjemná, přátelská atmosféra. Žádný stres nebo nervozita. To se pak samozřejmě odráží i na koních a jejich výkonech," pochvaluje si Klára Hosová, další z klubových jezdkyň. „Pravda ale je, že i my občas okusíme, jak funguje zemská přitažlivost," směje se.

Závodění se podle Molcarové dá časově skloubit i s veterinářskou praxí. „Obojí je samozřejmě časově náročné. Ale když se chce, jde to. Dokonce mi zbývá čas ještě i na čtení a psaní knih," dodala.

Štěpánka Tupá