Spor mezi Loktem a Karlovarským krajem, komu že vlastně patří betonový most přes Ohři, a kdo se tedy o něj musí starat, rozhodoval až soud. A město vyhrálo. Loket měl převzít most do svého vlastnictví, danajský dar od Karlovarského kraje ale odmítal. A soud dal Lokti nakonec za pravdu.

Případ má kořeny v roce 2009, kdy město s krajem podepsalo smlouvu o smlouvě budoucí. V ní Loket slíbil, že dominantu města od kraje převezme, pokud získá od Evropské unie dotaci na jeho opravu. Dotaci z ROP Severozápad se městu skutečně podařilo získat, úřad mu ovšem nakonec přiklepl o 8 milionů méně, než původně slíbil.

Velkou část opravy by tak město muselo hradit ze svého. Dotaci proto Loket nakonec odmítl, stejně jako přijmout most jako dar. A kraj dal celou věc k soudu.
„Jsme velice rádi, že nám soud dal za pravdu. Oprava by se podle smlouvy nedala realizovat a městský rozpočet by to stálo miliony," uvedl starosta Lokte Zdeněk Bednář. Přesto je ale z celého případu rozčarován.

„Podle mého názoru by se měl kraj snažit podporovat i menší aglomerace, jako je právě Loket. Ne se je snažit zadusit prosazováním opatření silou," vysvětlil Bednář. Podle něj se jedná o podobný princip jako s diskutovaným uzavíráním škol.

Soud rozhodl na základě skutečnosti, že město nepočítalo s přispěním tak vysoké částky z vlastního rozpočtu. Obvyklý příspěvek z fondů ROPu totiž činí osmdesát pět procent celkových nákladů na akci. Zda se kraj proti rozhodnutí odvolá, ještě není jasné.