Konflikty s cizími psy na ulici, nevrlost vůči dětem nebo dokonce útoky na vlastního pána. Právě takové věci se řešily na sobotním výcvikovém semináři Záchytného zařízení pro psy v areálu Ranče Vránov. Bezradným majitelům tam zdarma pomáhaly zkušené cvičitelky.

„Stejně jako spousta dalších věcí ve výcviku je odstranění agrese z velké části otázkou získání pozornosti psa a jeho motivace," vysvětlila cvičitelka Vanda Říhová. Jak se na kurzu ukázalo, je ale problematika agresivity mnohem komplexnější. „ Univerzální řešení ovšem neexistuje. Každý majitel by se měl svého psa snažit poznat co nejlépe. Pak pro něj bude snazší odvést jeho pozornost například pomocí oblíbené hračky nebo pochoutky," tvrdí Říhová.

Cenných rad se dočkali i ti, které trápily konflikty psa s dětmi. „Děti by v žádném případě neměly zůstávat se psy bez dozoru. Pohár trpělivost může přetéct i u nejhodnějšího psa, pokud ho dítě provokuje, byť neúmyslně," zdůraznila cvičitelka. Naopak vhodné je podle Říhové učit děti, aby psovi místo hlazení házeli na zem pamlsky. „Pokud je váš pes z dětí nervózní, takto mu časem vysvětlíte, že jsou fajn," usmívá se Říhová.

„Můj pes je dost agresivní na ostatní psy. Učím se tak hlavně zaujmout jeho pozornost dřív, než se dostane do ráže," popisuje účastnice Štěpánka Rosprimová. „Kurz mi v tom hodně pomohl. Navíc je tu příjemná atmosféra, užívám si to," dodala.

Podle organizátorky Veroniky Fazekašové se na kurzu sešli samí zodpovědní majitelé. „Ti, kteří by pomoc skutečně potřebovali, tu podle mě chybí," myslí si Fazekašová. „Jsou tu většinou hodní psi, kteří s pány jen vychytávají drobné nedostatky. I to je ale skvělé," uzavřela.