Že se poslušnost dá trénovat jenom se psem pracovního plemene, třeba německým ovčákem? Omyl. Naprostá většina psích disciplín je dnes otevřena psům všech plemen a velikostí. Možností, jak se se psem vyžít, je navíc i na Sokolovsku široká škála. O psích sportech prozradila Deníku víc výcvikářka Petra Sládková ze Základní kynologické organizace v Březové.

Co všechno tedy musí zájemce mít, než se vydá takzvaně na cvičák? Musí být pes určité rasy, mít průkaz původu?

V žádném případě. Vítáni jsou psi všech plemen, ať už s původem nebo bez, klidně kříženci, voříšci. Základní povely se může naučit – a měl by se naučit! – úplně každý pes. Než začne majitel přemýšlet nad konkrétní disciplínou, je tedy dobré absolvovat kurz základní poslušnosti.

Jak se výcvik jednotlivých plemen psů liší? Existují nějaké univerzální metody?

Dá se říct, že ano. Pracujeme metodou pozitivního posilování, to znamená prakticky bez trestů. Co je pro psa největší pozitivní motivací, na to už se u každé dvojice pes-majitel musí přijít individuálně. Tahle metoda se navíc v naprosté většině případů obejde bez trestů.

Když dvojice projde základním výcvikem, na jaké disciplíny se tedy může specializovat?

Tady v Březové se věnujeme například sportovní kynologii. Znovu bych ráda zdůraznila, že ačkoliv u této disciplíny mají lidé často zafixovaný obrázek německého ovčáka, je otevřená i pro psy malých plemen, která mají vlastní zkušební řád a mohou také soutěžit. Dále se věnujeme výcviku obran, ale otevřená je i přípravka na oblíbené agility. Individuálně se lze poradit i o stopování, dále v nejbližších týdnech budeme pořizovat naviják na návnadu pro coursing. Někteří větší psi jsou aktuálně zařazení také v přípravě do takzvaných bull sportů, kam se řadí weight pulling a wall climbing. Kdo chce, může samozřejmě konzultovat třeba i přípravu na výstavy, možností je opravdu spousta a stále jich přibývá. Kromě toho pořádáme také pravidelné společné procházky, kdy se v počtu 15-20 lidí a psů vydáváme do okolních lesů.

Jak je to se soutěžemi? Budou mít majitelé možnost zúčastnit se nějakého klání i přímo v klubu v Březové?

Letos budeme pořádat závod s názvem Crazy cup. Připraveny budou různé zábavné úkoly, většinou na procvičení základní poslušnosti. Jedná se o zábavné odpoledne, které je otevřeno úplně všem, kdo mají zájem se svým psem zažít něco zábavného a zajímavého.