„Opravovali jsme rozvody tepla a vyměňovali jsme topení na prvním stupni. Ve škole byl předtím pouze rozvod studené vody a my jsme ji museli ohřívat. Také jsme vyměňovali okna," říká ředitelka ZŠ v Hranicích Hana Levá. Celkově se cena vyšplhala na 350 000 korun. Na příští rok plánuje ředitelka celkovou rekonstrukci školy. Starosta Plesné Petr Schaller nechal pro děti opravit školní tělocvičnu. Jednalo se o kompletní renovaci podlahy, výmalbu a osvětlení. „Oprava tělocvičny za zhruba jeden milion korun trvala celé prázdniny," podotkl Petr Schaller. Další škola, která se dočkala změn, je základka v Teplé. Těšit se mohou děti, které navštěvují školní družinu. „Zrenovovali jsme asi 270 metrů čtverečních budovy, kde jsme kompletně opravili interiér družiny," říká starostka Jana Čížková. Rekonstrukce za tři miliony korun šla z rozpočtu města. „Na tohle stát bohužel nepřispívá," stýská si Čížková. I do škol na Sokolovsku se o prázdninách nastěhovali dělníci. V Habartově se město pustilo do oprav školní družiny, na kterou získalo dotaci. Hotovo bude už za pár dní. „Až se děti do družiny po letních prázdninách vrátí, čekat na ně bude kompletní rekonstrukce družiny, včetně rozvodů a úprav sociálních zařízení," informoval místostarosta Habartova Aleš Plevka. „Pracuje se také v další školní budově. Upravují se tam chlapecké záchody. Dívčí toalety jsou už hotové z loňského roku," připomenul Plevka.

V Kraslicích se školy pustily do běžné údržby. To hlavní přijde na řadu během roku. Oprava čeká kotelnu 2. základní školy v Dukelské ulici. Připravuje se pak zateplení některých objektů. „Díky tomu ušetříme za energie," řekl starosta Zdeněk Brantl. Město se chce podle něho postupně pustit do oprav dalších zanedbaných školských budov. Výjimkou je 1. základní škola v Havlíčkově ulici. Do té bylo investováno už zhruba 30 milionů korun. Vyměněna byla stará okna a žáky už přestala ohrožovat opadávající omítka u hlavního pavilonu. Škola se po rekonstrukci včetně nádvoří stala dominantou této lokality.

Do oprav se pustí i v Rotavě. To však až po prázdninách. Město získalo dotaci ze Státního fondu životního prostředí přes 14 milionů korun na opravu školy i školky.

Do většího komfortu přijdou také žáci základky ve Žluticích. Za půl milionu se pro ně opravila v celém patře sociální zařízení. „Doufám, že to všechno stihneme do konce prázdnin," říká ředitel ZŠ Žlutice Luděk Svoboda.

V Lokti plánují výměnu oken a zateplení fasády budovy základní školy. „Práce budou pokračovat až do konce října, protože až teď dostalo město dotace," říká ředitelka Gerta Míková. Projekt je teprve v začátcích, proto ještě není stanovena konečná cena. „Vysoutěžili jsme práce za zhruba 7,5 milionu korun. Ale celkovou částku ještě nevím. To je jako věštit z křišťálové koule," uvedl Vít Cibuzar, vedoucí odboru správy majetku města Loket.

Naopak Nejdek neprovedl v místních základních školách žádné zásadní opravy. „My máme školy v pořádku," poznamenal starosta Vladimír Benda.

V Chebu se právě zatepluje 6. základní škola. „Kompletní zateplení se provádí také v mateřské škole na sídlišti Skalka," potvrdil Tomáš Ivanič z chebského městského úřadu.

Dohromady práce vyjdou na 16,8 milionu korun bez DPH. „Město na akci získalo dotace z Operačního programu Životní prostředí," podotkl.

„Do konce prázdnin mají být hotové veškeré práce, které by omezovaly chod zařízení," uvedl Ivanič. Ty venkovní se budou dodělávat na podzim. Téměř čtvrt milionu korun bude stát rekonstrukce v 1. základní škole na sídlišti Skalka, kde se opravovala propadající se podlaha.

Pracuje se také v Aši. Místní základní škola Kamenná se konečně dočkala nových oken, což přijde asi na milion korun.

„Vymalovaných místností a nových okenic za 130 tisíc korun se dočkají i žáci ZŠ Hlávkova," podotkl mluvčí ašské radnice Milan Vrbata. Na kompletně nové sociální zařízení se mohou těšit i školáci ze Základní školy a Praktické školy Aš. Na řadu letos přišla i oprava základní umělecké školy, tam stavební firma vybuduje zateplení, vymění okna a dveře.

Opravy, které začaly v mnoha školních budovách v Karlových Varech začátkem prázdnin, se rychle dokončují. „Velké a nákladné rekonstrukce jsou ve finále na dvou základních školách. U ZŠ Mozartova se provádí oprava střechy. Zde jsou vysoutěžené náklady 2 416 158 Kč (včetně DPH), termín dokončení je 23.srpna," uvedla Helena Kyselá, mluvčí magistrátu.

U této školy nyní magistrát připravuje projektovou dokumentaci na zateplení budovy. Investice bude navržena do rozpočtu na rok 2014.

Další velkou investicí je kompletní rekonstrukce sportovního hřiště základní školy Poštovní.

„Náklady dosáhnou částky 4 669 000 Kč včetně DPH. Sportoviště za školou dostane zcela nový umělý povrch, budou zde instalovány také branky na fotbal, basketbalové koše, bude zde možné hrát tenis, budou zde vybudovány sektory pro atletické sporty, skok do dálky, vrh koulí a podobně. I tato rekonstrukce se dokončuje," vysvětlila mluvčí.

Během léta prováděli řemeslníci na budovách škol i drobnější opravy. Na základní škole Konečná to byla oprava vnějšího centrálního schodiště za 434 019 korun. Základní škola Truhlářská se také dočkala opravy venkovního schodiště i zásobovací rampy při vstupu do pavilonu stravování.

Tato akce vyšla magistrát na 144 350 korun. Oprava venkovního schodiště při vstupu do knihovny stála 79 191 korun a oprava umělého osvětlení dle norem 108 403 korun. Na ZŠ Krušnohorská se provádějí malířské a natěračské práce, opravy a malby vnitřních omítek po havárii na chodbě na sociálním zařízení v základní škole Krušnohorská stály město 92 075 korun.

„V tomto případě šlo ale o pojistnou událost," upozornila mluvčí.

V základní škole pro žáky se speciální poruchou učení Mozartova byla dokončena výroba a instalace zahradního altánu pro výuku. Stál 99 825 korun.