„Hrad Hartenberg patří mezi naše nejstarší hradní památky s bohatou historií. V srpnu roku 2012 se zde po dlouhých 67 letech uskutečnila mše a při té příležitosti se poprvé po desetiletích také černá madona ocitla na svém místě v hradní kapli. Od té doby se zde mše koná každoročně u příležitosti svátku Nanebevzetí Panny Marie. Hartenberská madona se na hrad vydala od té doby jen jednou," říká Martina Vavřínová.

Jak a kdy se vzácná socha na Hartenbergu ocitla, není jasné, původní archiv se nedochoval, kaple samotná ve druhém patře hradu byla nově zřízena Matějem Šlikem v roce 1467. Předtím kaple na hradě ale stávala, sám J.W.Goethe si ve svém deníku poznamenal, že viděl zakládací listinu kaple z 12.století. Socha je celá černá, tradovalo se, že od ohně při velkém požáru v roce 1668. Na prsou má umístěnou malou schránku s relikviemi, což je velmi neobvyklé.

Po druhé světové válce byl osud hradu nepříznivý, vyvrcholil sérií úmyslných požárů v osmdesátých letech minulého století, po kterých hrad téměř zanikl. Zdejší madonu se však podařilo zachránit, nejprve páterem Kopejskem z Krajkové, poté putovala z krajkovské fary do Prahy a nakonec do správy plzeňské diecéze a odtud zavítala i zpět na Hartenberg.

Zajímavostí je, že právě sochám Madon jakožto symbolům vyšší moci, soucitu a pomoci po celém světě je přičítáno nejedno zázračné uzdravení, i z velmi vážných nemocí. Je povzbuzující, že existují svědectví uzdravení i z dnešní doby, kdy je doloženo, že Hartenberská madona touto mocí také oplývá a je připravena ku pomoci.

„Srdečně jsou zváni tedy všichni, kteří si letošní hradní mši nechtějí nechat ujít a tuto příležitost využít i k návštěvě hradu. Zpestřením jistě bude i výstava prací uplynulých mezinárodních dobrovolnických ARTkempů v prostorách hradu," dodala za hrad Vavřínová.