Lidé přicházejí na hřbitovy položit k hrobům květiny, věnce, zapálit svíce a v klidu na blízké zavzpomínat. „Aby tato idyla nebyla ničím narušena, strážníci společně s policisty ve dne i v noci častěji kontrolují karlovarské hřbitovy. Letos se nově do této činnosti zapojili i asistenti prevence kriminality, kteří při městské policii působí,“ uvedl Marcel Vlasák, velitel Městské policie v Karlových Varech.

Při kontrolách se strážníci i policisté zaměří hlavně na dodržování veřejného pořádku, na nenechavce, kteří poškozují či zcizují výzdobu z hrobů a v neposlední řadě na vozidla zaparkovaná v okolí hřbitovů, respektive na jejich vykrádání. „Návštěvníci hřbitovů by měli mít na mysli, že je jen otázkou mžiku rozbít okénko vozu a vzít si cokoli, co je zloději na první pohled nabídnuto,“ dodal Vlasák.

Na největším karlovarském hřbitově v Drahovicích bude podle Zdeňka Neumanna ze Správy lázeňských parků v době od 1. do 4. listopadu otevřeno od 10 do 17 hodin. Prodávat se tady budou rovněž svíčky nebo hřbitovní dekorace. Dušičkové věnce a další dekorace budou k mání také na pátečních farmářských trzích.

Na hřbitov dohlédne i Městská policie v Sokolově.

„O Dušičkách se na hřbitovy samozřejmě strážníci zaměřují. Navíc u toho sokolovského jde o lokalitu, kam pravidelně docházejí i naši asistenti prevence kriminality,“ řekl velitel MP Sokolov Petr Procházka.
V Sokolově je provozní doba hřbitova v listopadu od 7 do 17 hodin. Výjimku tvoří první dva dny v listopadu, kdy bývá otevřeno až do 20 hodin. V období Dušiček sice správci hřbitova tolerují svíčky i na zemi, ale nevidí to rádi. Pracovníci technických služeb, kteří uklízejí listí, s tím mají poté problém.

Podobně jako v minulých letech je na přelomu října a listopadu prodloužena provozní doba i na chebském hřbitově. Město tím vychází vstříc všem, kteří přicházejí v období takzvaných Dušiček na hřbitov uctít památku svých blízkých.

„Den, kdy si připomínáme Památku zesnulých, letos připadá na dnešek, tedy první listopadový čtvrtek, ale brány hřbitova jsou otevřené déle už od minulého týdne,“ sdělil mluvčí chebské radnice Tomáš Ivanič.

„Nyní je možné do prostoru hřbitova vstoupit denně od 8 až do 20 hodin, a to až do neděle 5. listopadu. Poté se běžná zavírací doba vrátí k 17. hodině,“ poznamenal mluvčí.

V období Dušiček se hřbitovy i blízká parkoviště bohužel také stávají magnetem pro zloděje. Chebská městská policie bude proto na hřbitov dohlížet se zvýšenou intenzitou.

„Zároveň žádáme řidiče, aby dodržovali dopravní značení v okolí hřbitova, zejména v souvislosti s parkováním, a v zaparkovaných vozidlech nenechávali kabelky, peněženky, doklady, telefony a jiné cennější věci,“ dodal Ivanič.