A nebude sama. Součástí projektu, který spolufinancuje Regionální operační program, je také nové parkoviště, úprava oválu a unikátní lávka přes Ohři, která napojí meandr na páteřní Cyklostezku Ohře. Lávka se účastní soutěže Stavby Karlovarska v kategorii projektů.

Lávka je výjimečná nejen tím, že bude pro případ povodně zvedací až o 155 centimetrů, tedy nad hladinu stoleté vody.

Pokud by totiž byla postavena nad touto hladinou napevno, znamenalo by to vysoké náspy na obou stranách, které by nejen ztěžovaly průchod a průjezd po lávce, ale také by omezovaly průtok rozvodněné Ohře.

„Lávka bude zajímavá také použitými materiály a designem, je navržena ve stylu ´organické architektury´, bezpečí a komfort pro chůzi i jízdu obstará povrch z gumového granulátu a vlastní systém osvětlení. Lávka představuje jeden z prvků cyklogenerelu města, propojuje stávající a plánované cyklotrasy na levém a pravém břehu Ohře. Zároveň také propojuje dětský areál u Intersparu a meandr, nabízí tak rodinám s dětmi větší klidový prostor na březích řeky, ve kterém se mohou volně pohybovat," uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Celý projekt realizuje společnost EUROVIA CS. Náklady se pohybují kolem 25,5 milionu korun. Stavba byla zahájena 1. dubna a hotova bude do začátku září.

Má tři hlavní části. Lávka pro pěší a cyklisty má délku 48 metrů a šířku téměř pět metrů, uprostřed se mírně zvedá, sklon na koncích je maximálně šest procent. Subdodavatelem samotné lávky je firma LEMONTA.

Příjezdová komunikace bude mít délku 228 metrů. Stavba komunikace obnáší také vybourání stávajících panelů, žlabů.

Parkoviště bude mít plochu 91 × 15 metrů a kapacitu 54 parkovacích stání, včetně tří míst pro tělesně postižené.

„Od pátku tedy není možné na meandr zajet automobilem. Pro cyklisty a in-line bruslaře, stejně jako pro pěší bude areál nejlépe přístupný přes Tuhnický most. To se samozřejmě změní koncem srpna, kdy bude nejen nový příjezd z Tuhnic, ale také lávka do Dvorů. Pokud to bude technologicky možné, bude se město ve spolupráci se stavbou snažit otevřít příjezdovou komunikaci i dříve. Děkujeme návštěvníkům meandru za pochopení a strpení dočasného nepohodlí, které rekonstrukce cest a stavba lávky přinášejí," dodal Kopál.