Jana Vildumetzová je sedmým rokem starostkou Horního Slavkova. Nově se přitom stala výkonnou ředitelkou Kanceláře Svazu měst a obcí České republiky. Jak se s novou funkcí sžívá a jaké kroky plánuje podniknout, prozradila v rozhovoru.

V Kanceláři Svazu pracujete od 1. října. Jaké jsou první dny v nové funkci?

Víc než cokoliv jiného určitě hektické. Načerpávám mnoho informací ze všech stran, je toho skutečně spousta. Shromažďuji informace ohledně chodu Kanceláře i všech oddělení. Seznamuji se s jednotlivými zaměstnanci a jejich agendou, studuji směrnice. V první řadě se potřebuji ve všem důkladně zorientovat.

Máte nějaké plány ohledně prvních kroků, které hodláte ve funkci podniknout?

Žádné velké plány zatím nemám. Když jsem se hlásila do výběrového řízení na tento post, vypracovala jsem jak koncepci budoucího chodu Kanceláře, tak celého Svazu. V současnosti bych se ale chtěla spíš seznámit s aktuální situací. Jedině po vypozorování současného chodu Svazu můžu udělat nějaké závěry a případně návrhy změn do budoucna. Pokud bych chystala nějaké inovace, ráda bych s nimi zaměstnance seznamovala postupně.

Ve funkci starostky Horního Slavkova hodláte skončit. Jak se s tímto postem loučíte?

Pravda je taková, že zatím ve funkci stále pokračuji. Aktuálně čerpám dovolenou, zastupují mě dva místostarostové. Takže o loučení zatím nemůže být řeč. Navíc stále na radnici pokračujeme v rozpracovaných projektech. Situace s mým odchodem se bude konkrétně řešit až na jednání zastupitelstva 4. listopadu.

O jaké projekty se tedy jedná?
Jedná se o čtyři hlavní projekty. První z nich má rozšířit možnosti volnočasového vyžití obyvatel Horního Slavkova. Přibude trojice hřišť: tartanové, antukové a také hřiště na beachvolejbal. Také bude zlepšena bezpečnost dětí v ulicích Nová a Větrná, navazujících na ulici Školní. Prozatím tam totiž nebyl vybudován chodník, takže školáci museli chodit po silnici. To by měl projekt změnit. Dokončen bude skatepark v areálu U Rakety, žákům základní školy chceme otevřít botanickou zahradu. Součástí projektu je rovněž rekonstrukce tělocvičen a vybudování dalších, veřejně přístupných. Jejich součástí budou i venkovní fitness prvky.
Další projekt by měl zajistit dostavbu chodníků, komunikací a přilehlých veřejných prostranství. Některé chodníky dostanou bezbariérovou podobu, budou vytvořeny nové parkovací zálivy. Pozornost chceme věnovat také výsadbě zeleně.
Třetím z projektů je úprava vybraných budov občanské vybavenosti do bezbariérového standardu. Posledním připravovaným projektem je zateplení budovy domu s pečovatelskou službou v Poštovní ulici a dalších budov školských zařízení.

Zpátky k vaší funkci ředitelky Svazu. Většina vašich předchůdců byli muži. Nemáte obavy z nedostatku respektu?

Vzhledem k tomu, že jsem sedm let neměla problém na radnici, nebojím se toho ani teď. Pravda ale je, že v Horním Slavkově bylo z podřízených výrazně více žen. Tady je mužů o něco víc, i když ženy mají stále převahu. Jinak si ale myslím, že vedoucí si musí autoritu umět získat. Měl by jít příkladem a zároveň si držet tak trochu odstup.

Letos poprvé kandidujete do Poslanecké sněmovny. Co vás k tomu vedlo? Co si od toho slibujete?

Vede mě k tomu především sedm let usilovné práce. Vždy jsem se snažila plnit svou funkci zodpovědně a ráda bych to zúročila i nadále. Ačkoliv současné politické nálady asi všichni známe, věřím, že lidé nehledí jen na název politické strany a dokážou poctivou práci jednotlivce ocenit. Samozřejmě vysoký počet hlasů by mi udělal velkou radost. Nejvíc bych si ale přála, aby se straně podařilo mandát ve Sněmovně udržet.