Rekonstrukce čistírny odpadních vod spolkne nejvíce peněz z rozpočtu Sokolova na rok 2014. Ten na svém posledním zasedání schválili sokolovští zastupitelé. Finanční plán předpokládá příjmy města 540 milionů a výdaje 629 milionů korun. Rozdíl má být dorovnán z předpokládaného přebytku hospodaření města z letošního roku.

Poměr investičních a provozních výdajů v návrhu rozpočtu je 26 ku 74 procentům. „Největší investicí má být podíl města na modernizaci čističky odpadních vod," potvrdil místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Do rozsáhlé úpravy čistírny odpadních vod se Sokolov podle Jakobce pustil po letech složitých vyjednávání a diskusí, při kterých jim dle místostarosty mnohdy tekl pot po zádech. Při rekonstrukci by se mělo jednat o zásadní opravy technologií včetně kalové koncovky a rekonstrukce van. Pokud by město opravu odkládalo, mohlo by platit pokuty za nedodržení limitů. Ty jsou podle vedení města při kontrolních odběrech překročeny jen občas.

„Půl roku jsme limitu při odběrech vyhovovali a dalšího půl roku ne," konstatoval starosta Sokolova Zdeněk Berka. Občané jsou v názorech opatrní. Úprava čistírny patrně přinese v konečném důsledku i mírné zdražení vody. V horizontu několika let by ji to mohlo podražit o dvě až tři procenta. „Pokud mi drasticky nezdraží vodu, tak mi to nevadí," uvedl jeden z občanů Sokolova. Sokolovská čistírna slouží i nedalekým obcím Těšovice, Královské Poříčí a Staré Sedlo. Její kapacita prý bude dostačující natolik, že pojme i vody z plánované průmyslové zóny.

Dalších 1,2 milionu korun vyčlenili zastupitelé na obnovu posledního neobnoveného výtahu ve věžových domech u Růžového náměstí. Zhruba 4,5 milionu má pomoci zejména řidičům při rozšíření parkovišť na sídlišti Michal pro oblasti ulic Alšova, Mánesova, Slavíčkova a Švabinského. „Stávající místa budou rozšířena na jednu i druhou stranu," říká místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Ten si spolu s kolegy z radnice prošel zmíněná parkoviště a místo na rozšíření prý je. Vedení města tak slíbilo řidičům několik desítek míst navíc.