Potěší to především příznivce běžeckého lyžování, protože v nadcházející zimní sezoně po nich povedou kvalitní běžkařské tratě. Náklady na jejich vybudování dosáhly zhruba 15 milionů korun.

Do takzvaného předčasného užívání budou už v polovině listopadu předány nové komunikace mezi Božím Darem a Ryžovnou, konkrétně se jedná o prodloužení trasy Boží Dar Špičácká a druhou část stezky Kaffenberská Myslivny.

„Stavba komunikací byla z 90 procent pokryta dotací. Z toho 85 procent představovala podpora z Programu spolupráce Česká republika Svobodný stát Sasko 2014 2020, projektu Poznávání kulturního a přírodního dědictví, včetně doprovodné infrastruktury v regionu Centrální Krušnohoří. Dalších pět procent byla státní dotace,“ uvedl božídarský starosta Jan Horník.

Právě díky předčasnému užívání mohou podle Horníka tyto stezky v zimním období využívat vyznavači běžeckého lyžování. „Stavby byly uvedeny do provozu o šest a půl měsíce dříve. Ke kompletnímu dokončení staveb dojde do 30. květnu příštího roku,“ poznamenal starosta.

Stezka Boží Dar Špičácká je dlouhá 99 metrů, se šířkou tři metry a bude sloužit k propojení stávajících stezek Kaffenberská a Špičácká pro pěší, cyklisty a běžkaře.

Stezka Kaffenberská Myslivny je dlouhá 2 377 metrů, o šíři 2 až 4,5 metru a bude sloužit pro pěší, cyklisty, inline bruslení a pro běžkaře. Stezka začíná na lesní cestě Kaffenberská a končí u vodní nádrže Myslivny. Část stezky je provedena v konstrukci lesní cesty i pro svoz dřevní hmoty z lesních porostů. „Na stezce jsou vybudovány dva mostky z tvrdého dřeva, které přecházejí přes potok Černá. Délka přemostění je u jednoho mostku 6,8 metru a u druhého 9,5 metru,“ dodal Horník.