Farář Jiří Majkov spolu s generálním vikářem plzeňské diecéze Josefem Žákem, stihli odsloužit za svůj život nespočet duchovních obřadů. V pátek ovšem zažili, stejně jako většina přítomných, premiéru. Tou bylo svěcení zcela nového hřbitova v Březové. Město se zhruba třemi tisíci obyvatel ho postavilo za bezmála 17 milionů korun. Ještě před vysvěcením evidovalo stovky žádostí občanů o kóje v kolumbáriu, kam chtějí přemístit své pozůstalé.

„Na svěcení hřbitova existuje speciální obřad. Myslel jsem si, že ho v životě nepoužiji a hle, stalo se. I pro mě byla tato akce premiérou," říká farář Jiří Majkov, který se vysvěcení hřbitova zúčastnil.

Březovská radnice už eviduje stovku žádostí o kóje v kolumbáriu. Pozůstatky svých nejbližších sem chtějí místní občané přemístit. Velký zájem starostu Miroslava Boudu překvapil. „Hřbitov vnímám jako nepsanou kroniku města. Byl to jeden z největších úkolů, který jsme splnili," říká Bouda.

I on sem přemístí urnu s ostatky svého otce z nedaleké Lomnice. Další mají své urny v Kynšperku, ale většina Březováků využívala hřbitov v nedalekém Sokolově. Další se ptají, zda si mohou předplatit hrob či chtějí umístit náhrobek.

Jednou z nich je Helena Vetchá z Březové. „Jsem jednou z prvních obyvatelek města. Moji rodiče zde tehdy dostali sklářský domek a už jsme zůstali. Rodiče i manžela chci přemístit na březovský hřbitov ze Sokolova. Místo se mi moc líbí, je zde hodně sluníčka a to měl manžel rád. Chci proto jemu a rodičům nechat udělat náhrobek a postavit ho na sluníčko," řekla Vetchá.

Původně zde byla bažina a les. Celá akce trvala zhruba třináct let a Březová dávala do projektu milion až dva ročně ze svého rozpočtu. Nyní jsou zde nová kolumbária, cesty, lavičky, koše, záhony s květinami, keře, břízky, nízké stylové lucerny, rozvody pitné vody a přibude kamerový systém i fotopasti. To kvůli případným zlodějům a vandalům. V plánu jsou i skleníky, kde si lidé budou moci koupit květiny či okrasné keře. Starostovým přáním je i kaple pro smuteční obřady. Na stavbu možná Březová vypíše sbírku a sama do ní přispěje.