Úkolem těchto 900litrových nádob je předcházení vzniku odpadu. I po rozdělení první várky je ze strany občanů stále zájem o další, město čeká, jestli budou vypsány další dotační tituly pro nadcházející rok.

Město Ostrov společně se Státním fondem životního prostředí a Fondy Evropské unie nabídlo svým občanům domácí kompostéry. O ty se mohli lidé hlásit letos na jaře. Zájem mělo celkem 449 Ostrovanů.

Město tedy objednalo 500 kusů plastových nádob, deset jich umístilo na veřejná místa a ostatní si rozebrali přihlášení zájemci. Již v průběhu letního vydávání se ale hlásili další a další lidé. Nyní tedy město čeká, jestli nebude vypsán další dotační titul, za který by bylo možno pořídit další kompostovací nádoby.

Celkové náklady projektu dosáhly výše 1,3 mil. Kč, přičemž dotace z evropských a národních prostředků činila dohromady 90 procent z celkových způsobilých výdajů," řekla Petra Niederhafnerová z odboru majetkové správy ostrovského městského úřadu.

Při předání jednotlivých odpadních nádob podepsali občané Smlouvu o výpůjčce a darování, s jejímž obsahem byli již dopředu seznámeni. Lidé dostali také návod, jak s kompostérem zacházet a co do něj patří. Výpůjčka domácího kompostéru je na pět let a je zdarma. Po uplynutí této doby je občanům kompostér darován.

„Kompostéry byly předávány občanům města Ostrov, kteří nemají dluh vůči městu. Nádoba musí být umístěna na pozemku, který se nachází v katastrálním území města Ostrov, či v jeho částech Dolním nebo Horním Žďáru, v Hlubokém, Kfelech, Květnové, Maroltově, Moříčově nebo ve Vykmanově," doplnila Niederhafnerová.

Kompostér je nádoba z recyklovaného plastu, má otvory pro přístup vzduchu a víko s otvorem pro vybírání kompostu. Domácí kompostér umožňuje lidem využívat bioodpad ze zahrad a domácností. Šetří náklady na svoz odpadů a v neposlední řadě přispívá ke zlepšování vzhledu okolí.