Zastupitelé v Kraslicích ve čtvrtek nerozhodli, zda začne ve městě fungovat městská policie, která by dohlížela na dodržování vyhlášek a pořádku v ulicích. Návrhem se budou zastupitelé zabývat znovu až na říjnovém zasedání. Důvodem neschválení byla absence řady poslanců. Zastupitelé tak prodiskutovali jen základní informace ke zřízení čtyřčlenné městské policie. „Chceme, aby k tomu řeklo své více zastupitelů, protože jde pro město o zásadní rozhodnutí, které bude stát miliony korun z městského rozpočtu. Proto jsme schvalování odložili na příští měsíc," konstatoval místostarosta Kraslic Otakar Mika.

Vypadá to ale, že návrh v říjnu zřejmě projde. Strážníci by ve městě operovali už od ledna. Kraslice přitom patří k jedněm z posledních větších měst v Karlovarském kraji, která městskou policii nemají. O městské policii se v Kraslicích mluví už roky. Radnice ale na její zřízení a provoz neměla peníze, a tak návrh byl vždy rychle zamítnut. Město se ale vymanilo z dluhů a ekonomika úřadu se uzdravila. Prvotní náklady na vybavení stanice odhaduje Mika na asi tři miliony korun. Stejnou sumu pak na roční provoz.

Strážníci budou mít jasný úkol, a to zejména důrazně dohlížet na dodržování veřejného pořádku. Místní nejvíce trápí rušení nočního klidu, ničení majetku a vandalismus. Město ale připouští, že náklady na provoz městské policie budou na úkor investic, jejichž realizaci tak bude muset město rozložit na delší dobu. „Pak takový výdaj na strážníky uneseme," doplnil Mika. Někteří zastupitelé nejprve mluvili o tom, že rozhodnutí o zřízení městské policie přenechají až novým zastupitelům, kteří vzejdou z nových voleb. Není prý už ale na co čekat. Občané se na ně stále častěji obrací s tím, že se chtějí cítit v ulicích bezpečněji.

Ve čtvrtek Kraslice přijaly nové opatření. Změnily vyhlášku o veřejném pořádku, do které zakotvily zákaz požívání alkoholu na veřejnosti. Ten kromě okolí veřejných budov, jako jsou například školy, nebude možné konzumovat ani na náměstí 28. října, tedy na zrekonstruovaném náměstí před samotnou radnicí, kde v centru sídlí například i banka nebo pošta. „Nechceme, aby se tu shlukovali například bezdomovci a popíjeli tu," doplnil Mika.