Rapidně jich nyní přitom přibývá. „V letních měsících a za pěkného počasí, v době letních dovolených a školních prázdnin obzvlášť, se zvyšuje koncentrace lidí v lesích, na cyklostezkách, koupalištích a dalších lokalitách sloužících k relaxaci či sportu. A právě zde je riziko vzniku úrazu největší," uvádí ředitelka odboru služeb jedné z tuzemských pojišťoven Sylva Svobodová.
Více než polovinu letních úrazů tvoří podle jejích slov právě šestice typů poranění, kterým je ve většině případů možné zabránit prevencí. „Typickým příkladem jsou bruslaři na cyklostezce nejen bez přilby, ale i bez chráničů kolen a loktů," popisuje Svobodová. Léto také láká vyzkoušet stále se nově objevující odvážnější oddychové sportovní činnosti, kdy často může dojít k přecenění osobních možností, ztrátě odhadu a pozornosti. „Nejen dospělí se potýkají se zvýšeným výskytem, významný statistický podíl zaujímá i dospívající generace, včetně malých dětí," doplnila Svobodová.
Prevence:
– na kole, bruslích a motocyklech používejte vždy ochranné pomůcky (přilbu, chrániče).
– neskákejte do vody, kterou neznáte.
– délku běžeckých, turistických a cyklistických tras volte přiměřeně svým schopnostem (často za vznikem úrazu stojí únava).
– v lese či po horách nechoďte v delších úsecích se skloněnou hlavou nebo blízko za sebou.
– věnujte pozornost technickému stavu svého kola (sjetý vzorek, povolená brzdová lanka atd.), bruslí (sjetá kolečka či brzdička) nebo motocyklu a koneckonců jakéhokoliv dopravního prostředku.
– buďte obezřetní při kontaktu s cizím psem, případně jinými zvířaty.
– vyvarujte se konzumace alkoholických nápojů během rekreačních aktivit (kolo, brusle, koupání).