Lidé bez přístřeší měli v Sokolově možnost přečkat zimu a kruté mrazy ve vyhřívaném stanu. A náležitě toho využili. Přenocovalo zde mnohem více bezdomovců než vloni. To však s sebou přineslo i více problémů, z nichž některé byly velice závažné.

„Zatímco na přelomu let 2011 a 2012 v něm lidé v nouzi přespali 702krát, letos už to bylo 1017krát," řekl sokolovský radní Jan Picka, zodpovědný za řízení městské policie. Stan v letošní zimě fungoval od 1. prosince do 28. února. Sokolov se dohodl na spolupráci s obecně prospěšnou společností Pomoc v nouzi, která provoz stanu zajišťovala. Více bylo ale také problémů. Odmítnuti byli zájemci o nocleh, kteří byli pod vlivem alkoholu nebo drog, vyskytl se i případ napadení nožem. A to jsou strážníci k podnapilosti a míře alkoholu prý tolerantní. Je jim jasné, že tito lidé nejsou schopni fungovat, pokud si aspoň trošku nepřihnou. „Nevydrží totiž bez alkoholu, to je jejich velký problém. Kolikrát mají co dělat, aby to vydrželi bez alkoholu dvě hodiny v našem zařízení," řekla jedna z pracovnic sokolovského Nízkoprahového centra organizace Pomoc v nouzi.

„Ve stanu se vyskytl i člověk s otevřenou tuberkulózou. Ale díky spolupráci s nemocnicí se jej podařilo zjistit a nakaženého rychle předat do péče lékařů v léčebně v Janově. Ale i to nám potvrdilo, že taková služba má smysl, protože jinak by nakažený muž chodil dál mezi lidmi," dodal Picka. Kapacita provizorní noclehárny je 16 lůžek. „Stan pořídil Sokolov na základě četných stížností obyvatel, zejména panelových domů. Bezdomovci prý spali ve sklepech a dělali nepořádek," vysvětlil velitel městské policie Petr Kubis.

Dalším, kdo si stěžoval na lidi bez přístřeší, byla nemocnice. I zde bezdomovci polehávali po chodbách. „Od doby, kdy funguje stan pro bezdomovce, podobné problémy téměř zmizely," řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Náklady na provoz stanu jsou téměř 200 tisíc korun ročně.