Zatím to pracovníci Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád vyřešili páskou, která jasně stanovila demarkační čáru, za niž už nikdo nesmí vstoupit. Jenomže toto řešení je pouze dočasné. Hala fontány musí bezpodmínečně projít celkovou rekonstrukcí. Což spustilo řetězovou reakci nápadů a doporučovaných variant. Například Vřídelní kolonádu zbourat a postavit novou. Ale jakou? Moderní, nebo tu repliku té původní, litinové? V Karlových Varech tak začal doutnat kolonádní a vlastně kolosální spor. Příznivce i odpůrce mají všechna řešení. Oprava Vřídelní kolonády bez demolice, stavba nové i replika litinové. Jediné, co tyto návrhy spojuje, jsou peníze. Náklady totiž půjdou do desítek milionů a s demolicí současného objektu by se zvýšily závratným tempem.

Mezitím dnes začala každoroční plánovaná čtyřtýdenní odstávka Vřídelní kolonády. „Musíme především vyčistit akumulační nádrž a k tomu potřebujeme příhodné klimatické podmínky. Za mrazu tyto práce dělat nemůžeme," vysvětlil Milan Trnka, ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád. To ale zřejmě bude ten nejmenší problém. Vedení města se musí urychleně rozhodnout, zda a jak bude opravena hala fontány. Záležet bude především na dalších provedených sondách, které prověří nejasný stav některých partií kolonády v podzemí. Podle odborníků je totiž další provizorium haly tryskajícího Vřídla takřka nemožné. Jenomže v tom případě se Vřídlo musí přemístit jinam a celou halu uzavřít.

V úvahu připadají tři varianty. Buď po dobu rekonstrukce objektu bude tryskat přímo v řečišti řeky Teplé, aby se symbol města neztratil z očí, nebo pro Vřídlo najít nové, nouzové místo v okolí Vřídelní kolonády. To ale s sebou nese další rizika. Vítr dokáže vřídelní vodu rozptýlit po okolí, a nové fasády okolních objektů by tak vzaly zasvé.

„Naše štěstí je, že hlavní vrt je mimo halu fontány, asi tak sto metrů od Vřídla. Jeho přemístění je tak technicky možné. I když každý zásah do tak citlivého území je velmi riskantní," vysvětlil ředitel Trnka. Podle něj je důležité, že jímací vrty umějí zaměstnanci Správy lázeňských zdrojů a kolonád ovládat a zamezit tak divokým vývěrům, které kdysi Karlovy Vary dokázaly řádně ohrožovat. Výbuchy Vřídla tehdy dokázaly zbourat i dům. Pokud by se práce na přemístění Vřídla vymkly z rukou, pak by mohlo dojít k havárii.

Přestože ani jedna z nastíněných variant, jak halu tryskajícího Vřídla opravit, není rozhodnuta, jedno je jisté. Vřídlo musí tryskat stále. Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád zásobuje léčivou vodou na třicet karlovarských balneoprovozů a nemůže, ani si nedovolí, proud vřídelní vody pro ně stopnout. Ta musí stále téci čtyřiadvacet hodin denně.

„Přemístění technologií a fakt, že voda teče jinou cestou, nemusejí lázeňská sanatoria a hotely vůbec zaregistrovat. Technicky nové cesty vody k odběratelům zvládnout umíme," doplnil ředitel Trnka. S dodatkem, že si vůbec neumí představit, že by v Karlových Varech na čas, po nějž bude oprava haly fontány trvat, Vřídlo tryskat přestalo. Lázně by podle něj přišly o svou pověst, což by se projevilo na úbytku hostů a i pověsti léčivých Karlových Varů.