Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Padající skály nad silnicí jsou spoutané

Karlovy Vary, Kyselka - Nebezpečný skalní masiv nad silnicí mezi Karlovými Vary a Kyselkou už řidiče neohrožuje. Karlovarský kraj nechal nestabilní sráz nad frekventovanou cestou zpevnit proti sesuvům. Úsek, který se ve strmém údolí podél řeky Ohře podařilo zabezpečit, je dlouhý dvanáct kilometrů. Celkové náklady byly kolem 93 milionů korun.

17.9.2015
SDÍLEJ:

SKALNÍ MASIVY podél silnice mezi Karlovými Vary a Kyselkou jsou zajištěny proti sesuvům. Akce tohoto druhu patřila k nejrozsáhlejším, které byly v Karlovarském kraji realizované.Foto: Foto Deník Vladimír Meluzín

V minulosti musela být trasa kvůli padajícím kamenům několikrát uzavřena. „Za devět let, co jsem starostou Šemnice, která leží na této trase, pamatuji desítky malých sesuvů a minimálně dva velké. Jeden nás dokonce odřízl na čas od světa, když byla silnice zasypaná," uvedl šemnický starosta Vladislav Tůma.

Celý úsek skalních výčnělků nad komunikací byl pro dopravu velmi nebezpečný, a proto bylo nutné provést sanační práce. „Důležitá silnice slouží jako jediná kvalitní spojnice mezi Karlovými Vary, Kyselkou a sousedními obcemi. Využívají ji i turisté, cyklisté a zatěžují ji kamiony převážející minerální vodu ze stáčírny v Kyselce," uvedl hejtman Martin Havel.

Zajištění skalních masivů provedlo na zakázku pro Karlovarský kraj sdružení firem Strix + Unigeo + Helping Kyselka, které v zadávacím řízení předložilo nejvýhodnější nabídku. Akce trvala jedenáct měsíců a byla rozdělena na 29 samostatných stavebních částí. „Z celkových nákladů pokryla 85 procent dotace, kterou kraj získal z Evropské unie, konkrétně z Operačního programu Životní prostředí. Pět procent nákladů, asi 4,6 milionu, uhradí stát a zbývajících 9,6 milionu korun dá kraj ze svého rozpočtu," poznamenal náměstek hejtmana Jakub Pánik.

Firmy použily pro zajištění skal několik různých technologií. Vykácely náletové dřeviny, očistily zvětralý povrch hornin, bouraly, kotvily i plombovaly nestabilní bloky a zakrývaly sráz pevnostní sítí. Opravovaly také silnici v místech, kde byla poškozena.

Kromě této akce bylo do úprav silnice mezi Karlovými Vary a Kyselkou investováno v uplynulých deseti letech dalších zhruba 150 milionů korun. A to do zpevnění krajnic silnice sousedících s řekou a obnovy povrchu.

Autor: Vladimír Meluzín

17.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix v Chebu bude mít letos výročí 25 let.

Prestižní taneční soutěž slaví čtvrtstoletí

Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Hejtmanka: Osvobození D6 od poplatků není nesystémové

Karlovarský kraj - Úsilí Karlovarského kraje o osvobození regionálního úseku dálnice D6 mezi Chebem a Karlovými Vary od dálničního poplatku bylo úspěšně završeno. V této souvislosti hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) odmítla kritiku některých regionálních politiků, že se jedná o nesystémový krok a předvolební tah.

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Do obchodu se vydal krást hned třikrát, bral i dětské kartičky

Sokolov – Hned tři krádeže za jediný den v jednom obchodě má na svědomí jednačtyřicetiletý zloděj ze Sokolovska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení