Ani po zákazu podomního prodeje v některých městech a obcích na Sokolovsku potíže s ním nekončí. Tereza Flaková z organizace Člověk v tísni poukázala na to, že za uplynulý měsíc od vstoupení vyhlášky v platnost její klienti už třikrát spadli podomním prodejcům do spárů. Obrana je tak stále velmi obtížná a řešení zdlouhavé.

„Moje klientka, paní V. K., je po těžké nemoci v invalidním důchodu. Žije sama, nikoho nemá. Je tak ideálním cílem pro podomní prodejce," začíná vyprávění Flaková. „Je to seniorka, žije pouze z peněz, které jí pošle stát. Veškerý její příjem okamžitě padne na nezbytné poplatky. A právě paní V. K. uzavřela smlouvu s firmou, která jí kontaktovala formou podomního prodeje. Nabízela jí údajně výhodnou nabídku zemního plynu. K tomu ale v jakési balíčku, jehož obsah nebyl nikde uveden, připojila i nákladnou asistenční službu. Přestože jí paní V. K. nikdy nevyužila, byla jí naúčtována a vznikl tedy dluh dva a půl tisíce korun," vysvětluje dobrovolnice.

„Můj dotaz, proč by paní měla platit za službu, kterou nevyužila, zahrála firma do autu.Prý byla pevnou součástí balíčku," krčí Flaková rameny. „Snažila jsem se tedy zajistit pro V. K. splátkový kalendář. Pracovnice na infolince nejprve byla vstřícná, nakonec se ale ukázalo, že firma kalendář nabízí až od 3000 korun. Paní V. K. má tedy částku uhradit najednou,Klientka už tak je smířená s tím, že jí plyn nejspíš odpojí. Podali bychom trestní oznámení, na soudy ale klientka nemá sílu ani prostředky" dodává Flaková.

Kromě pochybných dodavatelů plynu po zákazu vyhlášky úřadují i telefonní operátoři. „Poslední uzavřené smlouvy jsou od jakéhosi mobilního operátora. Klientům prodala nefunkční SIM karty. V podepsané smlouvě se lze jen těžko vyznat, kontaktní údaje nejsou nikde řádně uvedeny. Prodejce figuruje pod číslem, jeho jméno tam nenajdete," poukazuje Tereza Flaková.

Vypovědět takovou smlouvu je potom složité. „Často se nelze dovolat ani na infolinku, na e-maily firmy reagují sporadicky. Bývá to dost náročné," přiznává Flaková. Přesto ve snaze neúnavně pokračuje. „Tito lidé se zkrátka podomním prodejcům neumějí bránit. Některým ruším takové smlouvy každý měsíc," říká.

Postihy jsou přitom nastaveny poměrně tvrdě. V případě fyzické osoby je to pokuta až do výše 30 tisíc korun. Pokud bude prodávajícím firma, je to až 200 tisíc," řekla mluvčí radnice Dagmar Mašková. Dokázat ale, že právě u vás prodejce byl, je ale poměrně obtížné. „Na první pohled těžko zjistíte, že se jedná o podomního prodejce. A jakmile se mu podaří dostat se do bytu, zejména senioři už se ho pod nátlakem sami nedokážou zbavit, natož aby volali policii. Řešením je jedině prevence," připouští policejní mluvčí Zuzana Týřová.