Výrazný nedostatek podzemní vody zatím v Karlovarském kraji oproti loňsku nehrozí. Potvrdil to Rudolf Kovařík z Klimatologické stanice v Šindelové. Přesto však stav podzemní vody v těchto dnech není úplně ideální. Hodně nyní bude záležet na tom, jak se budou vyvíjet dešťové srážky během letních měsíců. V loňském roce byl nedostatek podzemní vody tak markantní, že na některých místech bylo zakázáno i zalévat.

„V tuto chvíli je podzemní vody v Karlovarském kraji o třicet procent více, než tomu bylo v loňském roce," potvrdil Rudolf Kovařík. „Tomuto stavu napomohlo především to, že byl letos dostatek sněhu, který postupně odtával a voda z něho tak měla čas se vsáknout do spodních vrstev půdy. Během letošní zimy srážek spadlo kolem 70 až 80 procent z těch srážek, které v kraji spadnout mají," vysvětlil klimatolog.

Bohužel duben a květen byly srážkově podprůměrné a tak se stav podzemní vody zhoršil.

„Jsou místa, kde s podzemní vodou například zahrádkáři nemají problém, ale už se v kraji vyskytují i oblasti, kde je podzemní vody méně. Takový sušší pás se nachází na přímce Cheb Kynšperk Sokolov-Chodov- Ostrov," vyjmenoval Rudolf Kovařík.

Podzemní vody je kromě zmíněných míst málo také ve Slavkovském lese i Krušných horách. Přes to všechno není však deficit tak dramatický, jako zažívali lidé na zahradách v loňském roce.

„Minulé léto jsme měli dokonce vodu uzavřenou, aby si mohli zalít své plodiny chataři z jiných oblastí. Snad se k ničemu podobnému neschyluje i letos," uvedl zahrádkář Miroslav z jedné z chebských zahradních osad u Pomezí nad Ohří.

Stav podzemní vody má na svědomí mnoho faktorů. Z těch nejdůležitějších je sněhová pokrývka, z níž se postupem tání největší část vsakuje do půdy. Dalším důležitým parametrem jsou vydatné, ale rovnoměrné dešťové srážky a posledním faktorem je oblačnost samotná, která snižuje odpar vody ze zemského povrchu.

„Pokud přijde bouřka s přívalovými lijáky, nemá to na stav podzemní vody téměř žádný efekt, protože voda rychle steče po povrchu pryč a nestačí se do podzemí vsáknout," poznamenal Rudolf Kovařík s tím, že jak se bude stav vody vyvíjet v následujících dnech, bude hodně záležet na druhu srážek, které se v kraji vyskytnou.