Zatímco voda v postižených částech naší republiky opadává, vlna solidarity lidí z našeho regionu se zvedá. Například Obecní úřad v Dolním Rychnově byl v pátekdoslova zavalen věcmi, se kterými v sobotu vyrazili dobrovolníci do obce Hořín na Mělnicku. Starostku Annu Klímovou překvapil obrovský zájem Rychnováků a říká, že v některých situacích došlo i na slzy. Pozadu nechtějí zůstat ani krasličtí dobrovolní hasiči, kteří vyrazí osobně pomáhat do záplavou postižených oblastí.

„Lidi jsou úžasní, chci jim touto cestou poděkovat. Věděla jsem, že Rychnováci jsou dobrá parta lidí, ale tohle mě opravdu překvapilo," říká Klímová. Vedení obce si vybralo obec Hořín na internetu. Poté se s nimi spojili a zeptali se, co potřebují. „Mycí prostředky, balenou vodu a trvanlivé potraviny," hlásili z Hořína. Zajímavostí je, že potraviny nechtěli pro sebe, ale aby prý mohli alespoň namazat něco na chleba dobrovolníkům, kteří jim pomáhají.

Starostku těší, že pomoc míří konkrétním lidem. Nápad vyhlásila obecním rozhlasem a od té doby se dveře úřadu netrhnou. I během včerejšího dopoledne stále přicházeli další a další občané. „Přivezl jsem košťata, lopaty, kýble a mycí prostředky," řekl jeden z nich Pavel Matejka. Vzápětí přišla Martina Jiránková, která přinesla dezinfekční prostředky.

„Myslím, že ty budou potřebovat nyní nejvíce. Je to hrozné, buďme rádi, že nás nic podobného nepostihlo. Snad lidem naše pomoc přijde vhod," řekla Jiránková. Přišli i lidé, kteří sami musejí takzvaně obracet každou korunu. „Babička, která přinesla dvě sava a košťátko. Nebo invalidní důchodce na vozíčku, na kterého stát moc nemyslí, věnoval 200 korun. To jsou situace, kdy se člověk neudrží a vyhrknou mu slzy," dodává Klímová. V pátek dopoledne bylo ve sbírce zhruba 15 tisíc korun.

Pozadu nechtějí zůstat ani někteří dobrovolní hasiči z Kraslic. „Když se mě kolegové zeptali, zda bych jel pomoci na povodně, okamžitě jsem souhlasil. Nechci, aby to znělo jako nějaká otřepaná fráze, ale to je přeci jeden z důvodů, proč jsem se dal k dobrovolným hasičům. Jedeme na tři dny. Kam přesně, to zatím ještě nevíme," řekl Pavel Andrysík z Kraslic.