„Podle zákona může poplatek dosahovat až částky 1000 korun," uvedl starosta Chebu Pavel Vanoušek. „Z toho tvoří 250 korun paušální poplatek za likvidaci černých skládek, vysypávání odpadových košů nebo třeba likvidaci nebezpečného odpadu. Zbylých 750 korun je pak možno vybírat za prokazatelné náklady za svoz a likvidaci komunálního odpadu," popisoval. A skutečné náklady za loňský rok v Chebu vypočítali na 783 korun.

Podle představitelů města se ale s výší poplatku bude patrně v budoucnu hýbat. Místostarosta Tomáš Linda již dřív avizoval, že po stavbě 'zařízení na energetické využití odpadu' by částka klesla. „Mohli bychom snížit poplatek za svoz komunálního odpadu minimálně o sto korun na rok," řekl. Před časem ale ČTK uvedl, že by poplatek mohl být zrušen zcela, kdyby město navýšilo daň z nemovitosti.

Poplatek za komunální odpad letos snížila obec Pomezí nad Ohří u Chebu. Důvod? Funguje zde kasino, díky kterému například loni připlulo do obecní kasy 12 milionů korun.

„Vzhledem k tomu, že je na tom obec finančně dobře, chtěli jsme občanům takto vyjít vstříc," vysvětloval starosta obce Radek Tlačil. „Poplatek jsme ale záměrně nesnížili na nulu, aby občané byli motivovaní ke třídění odpadu." Za ten totiž obec zpět peníze dostává.

Za odpad vytáhnou z peněženek méně lidé v Kraslicích na Sokolovsku. Místo 400 korun takzvaně na hlavu platí domácnosti o 25 korun méně. „Reagovali jsme na to, že lidé v Kraslicích ukázkově třídí odpad, díky čemuž město šetří na likvidaci odpadu," řekl místostarosta Kraslic Otakar Mika. Čtyřčlenná rodina tak ročně ušetří sto korun.

Pro srovnání cen za svoz komunálního odpadu sondoval Deník i v jedné z menších obcí na Sokolovsku, a to v Dolním Rychnově. Tamní cena zůstává pro obyvatele stejná. „Trvale hlášený občan platí pětistovku ročně. Je to stejná suma jako v loňském roce. O zdražování prozatím neuvažujeme," říká starostka Dolního Rychnova Anna Klímová.

Podle ní občané také poctivě třídí odpad. Přesto neuvažují ani o případné slevě. „Na svozu komunálního odpadu obec nevydělává ani neprodělává. Vychází to takzvaně akorát," dodala starostka.

Město Karlovy Vary neuplatňuje systém místního poplatku za komunální odpad zákonem nazývaný místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů ale systém, kdy každý majitel objektu je povinen uzavřít smlouvu se svozovou společností.

„Pro domácnosti i společenství vlastníků bytů a další to znamená, že neplatí takříkajíc za hlavu, ale za skutečnou kapacitu odpadních nádob a frekvenci jejich vývozu. Ceny jsou stejné od roku 2005 dosud," uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Například za popelnici o objemu 80 litrů při četnosti vývozu jednou za týden zaplatí obyvatel Karlových Varů ročně 1 757 korun.

Pokud si nechá stejnou popelnici vyprázdnit dvakrát týdně, přijde ho to na 3 514 korun. Kontejner o obsahu 240 litrů stojí v prvním případě 4 393 korun a ve druhém 8 785 korun za rok. V ceníku je celkem pět nádob na odpad od 80 až po 1100 litrů.

„Karlovy Vary dlouhodobě kladou velký důraz na třídění odpadu. To v souvislosti s uplatňovaným systémem uzavírání smluv se svozovými společnostmi vede dlouhodobě k tomu, že množství vytříděného odpadu roste, zatímco množství směsného komunálního odpadu spíše klesá," poznamenal mluvčí.

Jak podotkl, tím se přes obecně rostoucí náklady na pohonné hmoty nebo skládkovné daří držet skutečné náklady města i jeho občanů na víceméně stejné úrovni.

„Navíc město za množství vytříděného odpadu dostává ze systému tříděného odpadu bonusy, které umožňují jej rozšiřovat umisťováním dalších nádob na tříděný odpad ve městě. Tedy závěrem. Systém je stabilní, ceny pro obyvatele jsou stejné už 9 let a v současné době neuvažujeme o jejich zvyšování."

Ve Štědré na Karlovarsku je to s odpadem pro místní velmi výhodné. Za vyvážení popelnic, které se odehrává jednou týdně, neplatí vůbec nic. „Vyhlášku o poplatcích jsme zrušili už před časem a bezplatný odvoz komunálního odpadu je jedna z řady věcí, jak chceme lidi v obci udržet," uvedl starosta František Pánek.

Obec tak zaplatí za odvoz odpadů od domácností svých obyvatel ročně kolem 550 000 korun.