První akvatrhy, které se v Chodově konaly o víkendu, přitáhly hned od začátku řady návštěvníků. Z vlastní iniciativy je pořádal šestnáctiletý student z Chodova Daniel Grigar. Zavést podobnou akci v šestnácti letech není tak úplně jednoduché. Mobilizovat skupinu akvaristů, sehnat nájem, propagaci, návštěvníky, to dá zabrat.

„Akvatrhy ale pořádáme především proto, že se chovatelství celkově jako obor pomalu, ale jistě začíná vytrácet. Lidé si akvária sice kupují stále, ale pořizují si je jen jako doplňky narychlo koupené ve zverimexech a nemají zájem se o ně více starat či zajímat,“ podotkl mladý akvarista. „Chceme tedy lidem ukázat tu zajímavější stránku akvaristiky, jako je například úspěšné množení ryb, nebo poukázat na nový a moderní směr zvaný ´aquascaping´,“ přiblížil důvod, proč se rozhodl trhy uspořádat a akci každý měsíc opakovat.

Akvaristy na Karlovarsku dal dohromady facebook. Ve skupině se sdružuje zhruba 200 členů, prodeji se věnuje přibližně dvacet z nich. Všichni se dobře znají a komunikují spolu i mimo sociální sítě. Daniel se ke skupině přidal v roce 2016, je nejmladším, přesto velmi aktivním členem. „Jsem dost podnikavý, do všeho se hrnu po hlavě,“ říká o sobě. Akvaristika je jeho, dá se říct, celoživotní koníček. „Svou první rybičku jsem měl už zhruba v osmi letech. Samozřejmě ani mně se nevyhnuly prvotní neúspěchy, které se nevyhnou nikomu. Cesta akvaristikou je sice dlážděná neúspěchy, ale každý, kdo má cit pro zvířata a přírodu, jednou uspěje a bude se moci rozplývat nad svým úspěchem,“ zhodnotil význam student.

Chov rybiček, krevet či pěstování vodních rostlin může být i dnes velmi zajímavým, a navíc poměrně nenáročným koníčkem. Každý akvarista musí mít cit pro zvířata, přírodu a také pro design. Zajištění správného chodu akvária ale může být velmi náročné. „Jako první jde na řadu vybrání vhodného prostoru – nikdy akvárium neumisťujeme na okno, či do jeho blízkosti. Vyhneme se tak vzniku zelených řas,“ popsal Grigar. Velikost a tvar nádrže nevybíráme podle volného prostoru v domácnosti, ale podle toho, jaké živočichy chceme chovat. „Dalšími zásadními volbami jsou také například vhodné osvětlení, filtrace, přidávání CO2,“ doplnil. Jak dodal, je pro dobrého akvaristu důležité nenechat se odradit prvním neúspěchem a vydržet.