„Jako oddělení služební kynologie Karlovarského kraje máme tři skupiny – Karlovy Vary, Sokolov a Cheb – a máme psy pátrací a psy specialisty," vysvětlil vedoucí oddělení služební kynologie Miroslav Dörfler. Pokud se stane nějaký trestný čin, pes se svým psovodem jede na místo a snaží se jít po stopě a vypátrat pachatele. Dokáže zpracovat pachovou stopu starou až dvanáct hodin a jít po ní i několik kilometrů. Umí zadržet pachatele, který se pokusí o útěk, skrývá se nebo třeba napadá hlídku. Je schopen zakročit a ochránit jak policisty, tak ostatní lidi.„Takových případů máme ročně přibližně 1200, řádově stovky zadržených pachatelů. Nalezených předmětů je kolem 500 a vypátraných osob tak dvacet až třicet za rok," vypočítal vedoucí.

Oddělení služební kynologie má rovněž psy specialisty. Ti jsou vycvičení na vyhledávání omamných a psychotropních látek. „Pes je schopen najít všechny základní drogy, které se u nás vyskytují. Najde je, i když jsou velmi dobře ukryté," objasnil Dörfler. Takových výjezdů bývají řádově stovky. Psi jsou připravení i na vyhledávání výbušnin i v případě hrozby teroristického útoku. V současné době se připravují na to, aby se společně s policisty postarali o bezpečí prezidenta republiky v době jeho návštěvy Karlovarského kraje.

Během služby jsou psi často vystaveni i nebezpečí. „Pachatelé jsou velmi často ozbrojení a stalo se například, že pachatel psa pobodal," podotkl vedoucí. Někdy si v objektech psi mohou třeba rozříznout tlapky. V případě vyhledávání drog se můžou pohybovat v prostředí plném chemických látek.

Oddělení služební kynologie Karlovarského kraje disponuje téměř třiceti služebními psy, z toho tři jsou určení na vyhledávání drog a dva umí najít výbušniny. K policii psi ´nastupují´už většinou jako zhruba osmitýdenní štěňata. „Máme chovnou stanici v Domažlicích, někdy je získáváme i výkupem," přiblížil vedoucí kynologů. Základní výcvik trvá dva roky. Poté začíná jejich služební kariéra, která končí, když je psovi přibližně 9 nebo 10 let.

A jak to mají služební psi u nás s důchodem? Pes se nabídne jiným organizačním složkám. Pokud nemají zájem, může se darovací smlouvou dát psovodovi. „Je to náš přítel, parťák, pejsek nakonec vždycky zůstává u svého psovoda a dožívá s ním," uzavřel Miroslav Dörfler.

ČTĚTE TAKÉ:

Zledovatělá silnice zabíjela, řidič nepřežil náraz do stromu

Sokolov přidal na platy řidičů 456 tisíc korun

Syn patnáct let týral otce, bil ho, kradl mu peníze a vyhrožoval nožem