O téměř polovinu svého rozpočtu přijde kvůli novele zákona o rozpočtovém určení daní, která koncem minulého týdne prošla v Senátu, nejmenší městečko v republice, horská Přebuz, se svými osmi desítkami obyvatel, především starousedlíků. Podle přepočtu Ministerstva financí se jí z 1,8milionového rozpočtu ´odkrojí´ 800 tisíc korun. Starostka města Miluše Ženteková jasně řekla, že pro horské město je to likvidační.

„Náš rozpočet dostane citelnou ránu," konstatovala starostka. Upozornila, že velkou část rozpočtu pohltí zimní údržba. „Nyní se může stát, že na odklízení sněhu nebudeme mít peníze. A Přebuz je typická tím, že je tu zima vždy abnormálně silná," řekla. „Budeme se muset obrátit o pomoc na kraj, pokud taková situace nastane, protože zima tu je od listopadu do dubna. V první řadě se ale připojíme ke skupině nespokojených obcí a pokusíme se něco podniknout," dodala.

Novela zákona ještě čeká na podpis prezidenta, platit by tak měla začít od nového roku. Pokud se tak stane, jásat mohou větší města a obce, které si polepší o miliony korun. Například sousední Kraslice až o 14 milionů korun. Město si tak slibuje nastartovat svůj rozvoj. Ten se naopak podle starostky Žentekové v obci zastaví. Obec podle jejích slov nebude mít na opravy například zastaralé kanalizace z roku 1942 nebo třeba na nákup nové techniky na zimní údržbu. Městečko už navíc oznámilo, že mu nezbude než zvednout poplatky a například daň z nemovitosti nebo za svoz odpadu. Radnice se zatím bude moci opřít o uspořené peníze. Už nyní ví, že z rezervy padne ročně půl milionu na běžnou údržbu. Úspory ale podle účetního Přebuzi Jana Lepiče nejsou bezedné.

Místní jen čekají, jak hluboko do kapsy budou muset kvůli zdražení poplatků sáhnout. „Bydlím v Přebuzi 30 let, chceme si tu užít klidný důchod a teď nás čeká zdražování poplatků. Z osmitisícového důchodu ale není jednoduché vyžít, zvlášť když člověk potřebuje léky a podobně. Je podle mě nesmyslné brát tam, kde to není možné," řekla obyvatelka nejmenšího městečka v republice Jana Cichrová.