S nadšením, skvělou náladou, až s euforií. Ale také s dojetím. Tak se vraceli účastníci zájezdu z inaugurace nyní už prezidenta Miloše Zemana zpět do Karlovarského kraje. Do Prahy odjely dva autobusy jeho příznivců. Oba vyrazily z Chebu v osm ráno každý jiným směrem. Prezidentovy příznivce a členy Strany práv občanů Zemanovci postupně nabíraly ve městech v kraji.

„Bylo to nádherné, krásné, důstojné a až dojemné," líčil své pocity Josef Kvasnička, krajský předseda Zemanovců. Ten inauguraci přihlížel ve Vladislavském sále a byl přímo u toho, když prezident Zeman políbil ruku Lucii Bílé. Tu zase zaujala jeho šála s vyobrazením Miloše Zemana. Těch na Pražský hrad přivezla delegace z Karlovarského kraje celkem 270 a zdobily pak oděv mnoha účastníků Zemanovy inaugurace.

A jaký je názor Josefa Kvasničky na prezidentův projev?

„Byl tradičně velmi vyvážený, ale závěr byl se zdviženým prstem. Miloš Zeman hovořil s pokorou, zmínil, že chce být prezidentem nás všech, ale zaznamenal jsem i jeho varovné ale…," vylíčil své zážitky z inaugurace Josef Kvasnička.

Karlovarský kraj měl ale při inauguraci na místě své další zastoupení, a to přímo to nejvyšší. Osobně se jí zúčastnil i hejtman Josef Novotný.

„Podle mě šlo o velmi důstojné jmenování nové hlavy státu. Líbil se mi projev Miloše Zemana a zejména pak ta část, kdy nabídl prezidentský úřad jako místo pro schůzky politických stran i odborů," dodal hejtman.

Ten návštěvu Prahy využil i pracovně.

„Potkal jsem tam poslance, jiné hejtmany, starosty i primátory. Využil jsem toho a s některými jednal o budoucnosti kolem Regionálního operačního programu (ROP)," informoval Novotný.

Co na to veřejnost?

Inauguraci nového prezidenta prožívali také lidé na Sokolovsku, Karlovarsku a Chebsku. I když ji většina lidí sledovala u televize.

„Jsem v důchodu a do Prahy jsem se nechystala, ani o tom nepřemýšlela. Ještě si přivydělávám, a tak nemám čas. Ale v televizi si to ujít nenechám, protože Miloš Zeman byl mým kandidátem. Vnitřní prostory Hradu jsem si prošla zhruba před dvaceti lety, kdy tam skládal přísahu můj syn. Sloužil tehdy u Hradní stráže," řekla Marie Kajabová z Kraslic.

Nástup Miloše Zemana sledovali lidé také na Chebsku.

„Přenos jsem sledovala v televizi," potvrdila Anna Slámová z Chebu, která je v invalidním důchodu. „Sešly jsme se tři kamarádky a udělaly jsme si k tomu kafíčko. Celá tato událost se nám zdála velmi výjimečná vždyť první přímo volený prezident nastoupí do funkce jen jednou," smála se. Našlo se ale mnoho těch, kteří na nástup Miloše Zemana do funkce zvědaví nebyli. „Nevolil jsem ho, a tak mě to nezajímá," odpověděl Deníku Jan Hájek. „V mém okolí je dost lidí, kteří chtěli vidět jeho první projev. Já ale nemám náladu na to, abych poslouchal jeho věčné ‚rejpání' do všeho a do všech."

Na Karlovarsku lidé také spíše volili televizi. Z oslovených jich nejvíce bylo zvědavých na Zemanův projev.

„Přenos z první přímé volby prezidenta jsme sledovali i s dalšími lidmi v práci. I když nejsem přílišnou zastánkyní Miloše Zemana, jedná se podle mě o důležitou a zlomovou událost," dokončila Jitka Koutecká z Karlových Varů .

(roc, hni, sim, iva)