Letos by mohla úspora dosáhnout až čtyř milionů korun. Město ale řeší problémy s neukázněnými občany, kteří dělají u popelnic nepořádek.

„Údaje o úspoře jsou od dubna loňského roku do jeho konce. Právě v dubnu začala směsné odpady svážet chebská společnost Chetes,“ potvrdil chebský starosta Zdeněk Hrkal. Přestože město je se svozem a sběrem odpadu v Chebu spokojeno, obyvatelé už takovou radost nesdílejí a neustále se na chebskou radnici obracejí se stížnostmi. „V mnohých případech si za to ale mohou obyvatelé sami a stížnosti jsou mnohdy neoprávněné. Neříkám, že se tak děje vždycky, ale sám jsem byl toho svědkem. Přijeli lidé z Chetesu, vysypali popelnici, uklidili popelnicová stání, a hned jak odjeli, se tam vrhli další obyvatelé z domu a naskládali tam spoustu nepořádku a bince,“ sdělil chebský starosta.

Mnohdy obyvatelé města po odjezdu nákladního auta naskládají ke kontejnerům i celou nábytkovou soupravu, ačkoliv se ve městě nachází sběrný dvůr.

„Pracovníci Chetesu mají na svých vozech i kamery. Takže monitorují, jak popelnicové stání vypadalo před jejich příjezdem a po jejich odjezdu. Takže máme důkazy o tom, jak se lidé u popelnic chovají,“ poznamenal starosta.

Nepořádek však nedělají lidé ve městě jen u popelnicových stání, ale také u kontejnerů na bioodpad.

„Každou středu už startuje v Chebu svoz bioodpadu z rodinných domků a zahrádkářských kolonií. I přesto, že máme ve městě hned několik velkoobjemových kontejnerů na trávu, větve a další zelený odpad ze zahrad, byl jsem sám svědkem, že lidé s naloženým kolečkem vyhodí odpad ze zahrady na louku a nic je nezajímá. Klíč od velkoobjemového kontejneru si mohou všichni zdarma vyzvednout na městském úřadě,“ sdělil Zdeněk Hrkal.

Město se rozhodlo před rokem ukončit smlouvu s firmou Marius Pedersen, protože nebylo možné změnit tehdejší smlouvu s touto společností. Svoz odpadu včetně vyvážení odpadkových košů stál město ročně před změnou zhruba 41 milionů korun. Potom, co odpad vyváží Chetes, je to 38 milionů korun. Na poplatcích od občanů se přitom vybere pouze zhruba 20 milionů, takže město svoz výrazně dotuje.