Donutilo je k tomu město, aby byla snazší kontrola prodeje a snížilo se riziko obřích požárů, jako tomu bylo loni v dubnu.
Město původně chtělo, aby trhovci z hranic odešli úplně. Bývalý nájemce však přišel na město s tím, že mu patří asfaltová plocha na tržnici o rozloze osm tisíc metrů čtverečních. Radnici nezbylo nic jiného než dojít ke kompromisu. Pokud by totiž město nařídilo likvidaci asfaltu, muselo by následně vybudovat nový odhadem za pět až šest milionů.
Kraslice tak rozhodly, že nechají Vietnamce na zhruba čtvrtině bývalé tržnice a nájemce si cenu za asfaltovou plochu takzvaně odbydlí. Podmínka od města zní ale jasně: „Postavíte klasické obchody."
A to se již také děje. Vietnamští obchodníci se pustili do stavby základových desek a najatá firma jim už buduje ocelové konstrukce. „V obchodech bude hodně místa," říká za vietnamskou komunitu Nguyen Thanh Binh.
Podnikatel a bývalý nájemce celé tržnice Nguyen Hong Son uvedl, že bude pečlivě vybírat, kdo bude moci v nových obchodech podnikat. Chce se prý vyvarovat nelegálního prodeje zboží.
Binh jasně řekl, že prodeje drog a padělaného zboží dělají špatnou vizitku ostatním, slušným prodejcům. „Chceme, aby krasličtí prodejci byli vnímáni jako bezproblémoví," doplnil. To si slibuje i vedení města. „Naším cílem je, aby cizinci, když přijedou do naší republiky, neviděli jen obří tržnici, ale aby první dojem byl kultivovaný. Navíc chceme, aby prodej u hranic byl lépe kontrolovatelný," řekl místostarosta Kraslic Otakar Mika.
Kraslice původně plánovaly, že nabídnou investorům k pronájmu celou tržnici. Plzeňská firma T.G. přišla s projektem výstavby zahradnického centra. Společnost Travel Free zase nabídla postavení free shopu. A nakonec vyhrála. Její zástupci uvedli, že u hranic zaměstnají kolem třiceti lidí.