V oboru už je téměř 45 let. Od sametové revoluce je primářem, nejprve v ostrovské nemocnici, teď vede oddělení v Sokolově. Na začátku prosince dostal z rukou hejtmanky Vildumetzové významné lékařské ocenění, o kterém rozhodovali samotní pacienti. V žádném případě to ale neznamená, že by měl končit.

Příští rok oslaví 45 let v oboru, od roku 1989 je primářem. První muž sokolovské ortopedie Oldřich Vastl, který za svůj profesní život pomohl tisícům lidí od jejich problémů například s bolavými klouby, dostal na začátku měsíce ocenění Zdravotník Karlovarského kraje. V nové soutěži, kterou vyhlásila hejtmanka Jana Vildumetzová a o jejímž vítězi rozhodovali samotní pacienti, byl oceněný za dlouholetou vysoce odbornou činnost v oboru, rozvoj operativy a profesionální přístup k pacientům.

DŮLEŽITÝ JE SKVĚLÝ TÝM

„Měl jsem samozřejmě radost, i když převládaly rozporuplné pocity. Beru to i jako ocenění za celoživotní zásluhy, ale já ještě končit nehodlám. Obzvláště ne teď, když máme v Sokolově takhle skvěle poskládaný tým,“ uvádí Vastl. Chválí své lékaře, ještě o kapku víc zdravotní sestřičky. „Jsou vynikající. Všichni vědí, co mají dělat, při operaci se tak můžeme bavit také třeba o sportu nebo politice,“ doplňuje.

Za svoji kariéru získal i několik profesních primátů, například v roce 2011 poprvé v Česku voperoval pacientovi nejmodernější typ endoprotézy hlezenního kloubu, tedy kotníku.

Starají se zde o pacienty z celého kraje, díky výborné pověsti sem ale jezdí pacienti z celé republiky, spádová oblast je tak obrovská. Zájem je obrovský, například na náhradu kyčlí a kolen, kterých tu odoperují více než 700 za rok, se díky velkému zájmu například čeká více než rok. Nejčastěji tu operují dříve narozené ženy. „Víc nemůžeme, chybí nám pooperační lůžka.“

ORTOPEDIE JE NÁROČNÝ OBOR

Úroveň operativy v sokolovské nemocnici je pod jeho vedením srovnatelná s evropským ortopedickým standardem nebo ho spíš převyšuje. Na oddělení společně s ním pracuje šest dalších lékařů, dohromady je zde 40 lidí. Sám se snaží spíš učit mladé lékaře, takže často i asistuje.

„Je to náročný obor, ale má velkou výhodu. Na ortopedii se neumírá. Navíc lidem výrazně pomáháme. Přijdou kolikrát s tím, že nemůžou chodit, když odchází domů, tak je často ani nic nebolí,“ popisuje Vastl, který se měl původně stát internistou.

„Na fakultě mi to místo nabízeli, ale to je častokrát velice smutný obor.“ O čemž se během svého života v nemocnici několikrát přesvědčil. Usměvavý primář radí, že nejlepší prevencí před opotřebováním kloubů je zhubnout. Sám během posledního roku zhubl 15 kilo a úplně ho přestala bolet kolena, i když si myslel, že se bez operace už neobejde.

NOVÉ METODY ŠETRNÉ K PACIENTŮM

Budoucnost ve svém oboru vidí v co nejefektivnějším využití a rozšíření miniinvazivních metod, které jsou šetrné k lidskému tělu a pacientovi navíc umožní co nejrychlejší návrat domů. „Výhledově se mluví o kmenových buňkách, samoobnově pomocí kmenových buněk různých chrupavkovitých tkání. Ale to je hudba budoucnosti, někteří kolegové v republice to již nabízejí svým klientům, ale to spíše než aby pacientům pomohlo, zatěžuje jejich peněženky.“

Lékaři dnes operují přes 70 procent pouze artroskopicky. Což je lékařská metoda umožňující přímé prohlédnutí kloubů pomocí speciálního optického přístroje, tzv. artroskopu.

Nejčastěji se dělají artroskopie kolen, ramena, loktů, občas kyčle či kotníků. „Současný trend je, že vše děláme v jednodenním módu. Přijdete ráno a odpoledne jdete domů. Dříve se leželo s meniskem 14 dní. Je to ekonomicky výhodné pro nemocnici i pacienta, který nemusí být dlouho v cizím prostředí.“

S VĚTŠÍMI VÝKONY SE ZAČALO NEDÁVNO

Nejraději na sále provádí kloubní náhrady, což je jedna z nejefektivnějších medicínských operací vůbec. „Ostatní lékaři nám to v dobrém smyslu závidí, protože kvůli velkým bolestem se jedná třeba o velký zásah do těla pacienta, ale ten je za 14 dní bez bolesti. Přitom je to už normální operace,“ vysvětluje.

Za více než 40 let úspěšné praxe se ortopedie změnila zásadně. „Je to jiný obor. Když jsem nastoupil, tak se prakticky operovaly jen palce u nohy, meniskus, a to ještě tou klasickou otevřenou metodou. S většími výkony se začalo až po převratu,“ přirovnal.

Oldřich Vastl vystudoval gymnázium v Karlových Varech. Na medicínu ho nejprve z politických důvodů nevzali, a tak dělal jeden rok sanitáře. V roce 1968 byl ke studiu přijat a nastoupil na lékařskou fakultu v Plzni. Zde se seznámil se svou manželkou Petrou, která celý život pracovala jako lékařka balneolog v jáchymovských lázních.

Absolvoval s červeným diplomem a vojnu strávil jako lékař v pražské Dukle. V tehdejším špičkovém armádním sportovním klubu fungoval jako lékař a rukama mu zde prošla řádka dodnes známých sportovců, jako jsou třeba fotbalisté Ladislav Vízek nebo Zdeněk Ščasný.

Po vojně nastoupil do nemocnice v Ostrově, kde se stal po roce 1989 primářem oddělení. Následně ještě se dvěma obchodními partnery nemocnici zprivatizoval a začal ji i řídit. „Nakonec jsme se nepohodli s ostatními spolumajiteli, a tak jsem od nich odešel.“

Nastoupil do nemocnice v Sokolově, kde operuje dodnes. Nejprve působil jako zástupce primáře, následně primariát převzal. Stejnému oboru se věnuje i jeho syn, který je primářem v nemocnici v Ostrově, kde se věnuje především jednodenní chirurgii, která je podle něj velice progresivním směrem.

VĚTŠINA SERIÁLŮ JE „BLBOST“

Lékařské prostředí pravidelně láká k natáčení filmů či seriálů, které měly a stále mají rozdílnou kvalitu. „Dnes se směji, když jsem viděl například Modrý kód. To je úplná blbost. Nejkvalitnějším seriálem po odborné stránce byla Nemocnice na kraji města, kde bylo vidět, že scénář pomáhal psát celý tým opravdových odborníků. Ten seriál měl své opodstatnění.“

Na sále si rád pouští rockovou muziku, je fanoušek kapel Pink Floyd a AC/DC. „Sestry to nemají rády, protože si některé písně pouštím dost nahlas,“ směje se. Sám ale doufá, že je svými písněmi bude ještě pár let „zlobit“. „Zatím mi nikdo neřekl, že na své povolání nestačím, až mi to někdo poví, nebo to sám poznám, tak půjdu do důchodu,“ uzavřel s úsměvem Vastl.