Včera Okresní soud v Karlových Varech rozhodl, že k bezdůvodnému obohacení stavebních firem nedošlo a výsledná cena za stavbu haly nebyla dražší než cena obvyklá. Současně ale konstatoval, že smlouva o dílo je neplatná.

Potvrdil to včera karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) i náměstkyně Hana Zemanová (Karlovaráci). Oba ale zdůraznili, že nejprve musejí mít v ruce písemné vyhotovení celého rozsudku. A až poté se budou moci k výroku soudu podrobněji vyjádřit. Vedení města se totiž bude muset rozhodnout, zda se odvolá, nebo bude soudní rozhodnutí akceptovat.

A také bude znát konečnou cenu, kterou žalovaný uplatňuje jako náhradu škody. Protistrana si údajně nárokuje 48 milionů korun.

Proti rozhodnutí soudu, který konstatoval, že vlastníkem haly je město, a nikoliv Syner, Baustav a Metrostav, se podle primátora Kulhánka město neodvolalo.

Podle okresního soudu pak firmy stavbu KV Areny ani nepředražily a k bezdůvodnému obohacení tudíž nedošlo. Náklady na halu činily miliardu 100 milionů a podle města to byla cena vyšší než cena obvyklá. Znalecký posudek předložily obě strany a podle soudkyně a mluvčí okresního soudu Ivany Fořtové se město snažilo prokázat, že stavba haly byla nadhodnocena přibližně o 564 milionů.

„Soud konstatoval, že stavební plnění bylo v místě a čase obvyklé a žalobu města soud zamítl. A posudek města, který zahrnoval tržní cenu haly, zamítl jako nerelevantní," vysvětlila Fořtová.

Město neuspělo ani se žalobou na určení vlastníka haly, kterou soud projednával v roce 2012. Argumenty města nebyly podle soudního verdiktu natolik závažné, aby se vlastníky KV Areny staly stavební firmy Syner, Metrostav a Baustav.

A vzal v potaz obhajobu stavebního konsorcia, že město si vybudování haly za miliardu 100 milionů řádně objednalo, převzalo ji a poté využívalo jako její vlastník. Město i v této žalobě poukazovalo na nechvalně proslulé losování, za které už bylo potrestáno antimonopolním úřadem pokutou ve výši půl milionu korun. Město se bránilo proti této sankci i soudně, Nejvyšší správní soud ale žalobu zamítl. Z toho podle radnice vyplývalo, že smlouva na výstavbu není platná. Žalované firmy se ale bránily tím, že losování v celém procesu bylo jen dílčím pochybením.

Podle verdiktu Okresního soudu v Karlových Varech ze včerejška je ale smlouva o dílo mezi magistrátem a stavebními firmami neplatná. „Soud vycházel na základě proběhlé losovačky a pokuty, kterou za ni město obdržela rozhodnutím Nejvyššího správního soudu," vysvětlila soudkyně a mluvčí soudu Ivana Fořtová.

Zda bude soud kolem KV Areny i dále pokračovat, to nyní záleží na posouzení celé kauzy vedením města. Ovšem například podle Tomáše Hybnera, bývalého náměstka za ČSSD, za jehož působení na magistrátu byla KV Arena stavěna, to bylo od začátku jenom plýtvání penězi města. „Určitě nejsem rád, že to takhle dopadlo a městu hrozí, že bude muset znovu platit. Minimálně za právníky, které jej v celé této kauze zastupovali. Ale musíme vzít v potaz, že včera rozhodoval okresní soud v Karlových Varech. A nikdo tak nemůže tvrdit, že byl podjatý.

A bývalé vedení magistrát se očistilo od podezření, že by se při výstavbě haly dopustilo něčeho průkazně podezřelého," uvedl Hybner.