VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prohra města. Soud smetl další spor o KV Arenu

Karlovy Vary – Komu patří multifunkční KV Arena v Karlových Varech, byla její stavba předražená a konsorcium firem Syner, Metrostav a Baustav se bezdůvodně obohatilo. A je vlastně smlouva o dílo na výstavbu této haly platná? To byly jádra sporů, které město kvůli multifunkční hale vedlo. A neuspělo v nich.

24.2.2015
SDÍLEJ:

Karlovy Vary nemají v soudních sporech kvůli KV Areně štěstí. Už dva soudy město prohrálo. Foto: Foto Deník Vladimír Meluzín

Včera Okresní soud v Karlových Varech rozhodl, že k bezdůvodnému obohacení stavebních firem nedošlo a výsledná cena za stavbu haly nebyla dražší než cena obvyklá. Současně ale konstatoval, že smlouva o dílo je neplatná.

Potvrdil to včera karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) i náměstkyně Hana Zemanová (Karlovaráci). Oba ale zdůraznili, že nejprve musejí mít v ruce písemné vyhotovení celého rozsudku. A až poté se budou moci k výroku soudu podrobněji vyjádřit. Vedení města se totiž bude muset rozhodnout, zda se odvolá, nebo bude soudní rozhodnutí akceptovat.

A také bude znát konečnou cenu, kterou žalovaný uplatňuje jako náhradu škody. Protistrana si údajně nárokuje 48 milionů korun.

Proti rozhodnutí soudu, který konstatoval, že vlastníkem haly je město, a nikoliv Syner, Baustav a Metrostav, se podle primátora Kulhánka město neodvolalo.

Podle okresního soudu pak firmy stavbu KV Areny ani nepředražily a k bezdůvodnému obohacení tudíž nedošlo. Náklady na halu činily miliardu 100 milionů a podle města to byla cena vyšší než cena obvyklá. Znalecký posudek předložily obě strany a podle soudkyně a mluvčí okresního soudu Ivany Fořtové se město snažilo prokázat, že stavba haly byla nadhodnocena přibližně o 564 milionů.

„Soud konstatoval, že stavební plnění bylo v místě a čase obvyklé a žalobu města soud zamítl. A posudek města, který zahrnoval tržní cenu haly, zamítl jako nerelevantní," vysvětlila Fořtová.

Město neuspělo ani se žalobou na určení vlastníka haly, kterou soud projednával v roce 2012. Argumenty města nebyly podle soudního verdiktu natolik závažné, aby se vlastníky KV Areny staly stavební firmy Syner, Metrostav a Baustav.

A vzal v potaz obhajobu stavebního konsorcia, že město si vybudování haly za miliardu 100 milionů řádně objednalo, převzalo ji a poté využívalo jako její vlastník. Město i v této žalobě poukazovalo na nechvalně proslulé losování, za které už bylo potrestáno antimonopolním úřadem pokutou ve výši půl milionu korun. Město se bránilo proti této sankci i soudně, Nejvyšší správní soud ale žalobu zamítl. Z toho podle radnice vyplývalo, že smlouva na výstavbu není platná. Žalované firmy se ale bránily tím, že losování v celém procesu bylo jen dílčím pochybením.

Podle verdiktu Okresního soudu v Karlových Varech ze včerejška je ale smlouva o dílo mezi magistrátem a stavebními firmami neplatná. „Soud vycházel na základě proběhlé losovačky a pokuty, kterou za ni město obdržela rozhodnutím Nejvyššího správního soudu," vysvětlila soudkyně a mluvčí soudu Ivana Fořtová.

Zda bude soud kolem KV Areny i dále pokračovat, to nyní záleží na posouzení celé kauzy vedením města. Ovšem například podle Tomáše Hybnera, bývalého náměstka za ČSSD, za jehož působení na magistrátu byla KV Arena stavěna, to bylo od začátku jenom plýtvání penězi města. „Určitě nejsem rád, že to takhle dopadlo a městu hrozí, že bude muset znovu platit. Minimálně za právníky, které jej v celé této kauze zastupovali. Ale musíme vzít v potaz, že včera rozhodoval okresní soud v Karlových Varech. A nikdo tak nemůže tvrdit, že byl podjatý.

A bývalé vedení magistrát se očistilo od podezření, že by se při výstavbě haly dopustilo něčeho průkazně podezřelého," uvedl Hybner.

Autor: Ivana Kalinová, Vladimír Meluzín

24.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 22 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Servisní technik/opravář strojů a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - osobně - Dukelská 1855 (v budově Komerční banky - 2. patro), 358 01 Kraslice 10:00 hodin - 11:30 hodin, - e-mailem na adresu jarmila.ranglova@bergland24.cz, , Upřesňující informace:, , Náplň práce:, - opravy a servisní práce na strojích od ručního el. nářadí přes zahradní sekačky, - asistence vedoucímu servisního oddělení, , Nabízíme:, - stravenka v hodnotě 100,- Kč za odpracovaný 4h denně, zaměstnnec si na stravenky nepřispívá, k platu tak +- 2000,- Kč ve stravenkách, , Pracovní doba dle dohody, , Místo výkonu práce: Wolkerova 1269, 358 01 Kraslice. Pracoviště: Bergland s.r.o. - 002, Wolkerova, č.p. 1269, 358 01 Kraslice. Informace: Jarmila Ranglová, +420 773 687 357.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 110 Kč

Ostatní řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby jinde neuvedení Všestraný samostatný řemeslník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu:, - telefonicky - Jan Jaroš 602606036, - e-mailem - jenstar@jenstar.cz, , Vhodné místo pro samostatné manuálně zručné řemeslníky. ŘP sk.B výhodou, , Činnost zaměřená na montáže litinových a ocelových zábradlí, opravy stožárů VN na Plzeňsku a Karlovarsku. Drobné stavební opravy na rozvodnách v kraji.. Pracoviště: Jenstar s.r.o., Krátká, č.p. 994, 357 31 Horní Slavkov. Informace: Petra Jarošová, +420 607 818 301.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 14 900 Kč

Číšníci a servírky Servírka/číšník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, , Výběrovým řízením, které proběhne dne 27.7.2018 v 10:00 hodin ve školícím středisku Úřadu práce Sokolov., , Požadujeme:, praxi v oboru, aktivní znalost RJ, znalost staroslovanské kuchyně, vysoké pracovní nasazení a odpovědnost. Pracoviště: Přírodní pivní lázně s.r.o. 001, Zámecká, č.p. 70, 357 33 Loket. Informace: Yury Beschastnyy, +420 607 075 455.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 18 810 Kč

Ostatní úředníci jinde neuvedení Vrchní referent/rada - sociální pracovník v Oddělení NSD KoP Kraslice. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Generální ředitelka Úřadu práce České republiky, jako služební orgán, příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále jen „zákon“), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo: vrchní referent/rada – sociální pracovník v Oddělení NSD Kontaktního pracoviště Kraslice Krajské pobočky ÚP ČR v Karlových Varech, ID 11103602, v oborech služby „Nepojistné sociální dávkové systémy“ a „Sociální služby a sociální práce“., , Místem výkonu služby jsou Kraslice., , Služba na tomto služebním místě bude vykonávána ve služebním poměru na dobu určitou, a to po dobu dočasně nepřítomného státního zaměstnance (zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou). Předpokládaným dnem nástupu na služební místo je 1. září 2018., , Služební místo je zařazeno podle Přílohy č. 1 k zákonu o státní službě do 10. platové třídy., , Hlavní popis činnosti vykonávané na služebním místě:, •řešení sociálně-právních a sociálně zdravotních problémů klientů aplikací odborných metod sociální práce, diagnostická činnost, poradenství, účast na jednání se správními orgány a jinými organizacemi v zájmu klientů,, •zajišťování agendy při poskytování dávek hmotné nouze,, •poskytování poradenství v oblasti dávek pomoci v hmotné nouzi,, •zpracování žádostí v aplikačním programu, vyhodnocování nároků na dávky,, •plnění úkolů a povinností vyplývající ze zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi., , Posuzovány budou žádosti[1] o přijetí do služebního poměru a zařazení na služební místo nebo žádosti o zařazení na služební místo (dále jen „žádost“) podané ve lhůtě do 1. srpna 2018, tj. v této lhůtě zaslané prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu sídla organizačního útvaru služebního úřadu: Úřad práce ČR, Krajská pobočka v Karlových Varech, Závodní 385/98, 360 01 Karlovy Vary, nebo osobně podané na podatelnu organizačního útvaru služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu organizačního útvaru služebního úřadu podatelna@kv.mpsv.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID xgmzpcw., , Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotevírat“, a „Výběrové řízení pod č. j. UPCR-2018/64322-78099805“., , Příslušné formuláře, informace ohledně kvalifikačních požadavků a další informace získáte na stránkách Integrovaného portálu MPSV: http://portal.mpsv.cz/web/upcr-kariera/. Pracoviště: Úřad práce české republiky - krajská pobočka v karlových varech, kontaktní pracoviště kraslice, Palackého, č.p. 1891, 358 01 Kraslice. Informace: , .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Děti z chudších rodin nemusí ze škol odcházet bez oběda

Ilustrační foto

Mariánské Lázně zamíří do Sokolova, čeká je U19

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Vytříděný elektroodpad vážil jako čtyři lokomotivy

Karlovy Vary – Váha čtyř lokomotiv, která odpovídá skoro 305 tunám, je tíha elektroodpadu, který obyvatelé Karlovarského kraje vytřídili v minulém roce. Vyplývá to ze záznamů neziskové společnosti REMA, která v České republice odpad sváží a dále recykluje.

Ujel od nehody s dodávkou plnou pašovaného tabáku

Sokolov – Únik na spotřební dani ve výši 1,4 milionu korun a s tím spojené problémy. To byly zřejmě hlavní důvody, proč cizinec ujel od dopravní nehody v sokolovské ulici U Divadla.

Pylu trav v ovzduší ubyde

Sokolovsko – Dominantním pylovým alergenem zůstane pro následující období pyl trav, jeho koncentrace v ovzduší se ale pozvolna sníží.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT