Na opravu se uspořádala sbírka a bylo vybráno necelých 130 tisíc korun. Jeho restaurování se ujala parta kolem Rostislava Bouchala z Brodku u Přerova, který pečuje o zvony v celé Evropě plných dvaatřicet let.

„Zdemontovali jsme dubovou hlavu a kování, které drží zvon, byly v nevyhovujícím stavu. Srdíčko zvonu bylo několikrát navařované, udělají se nové plomby a další práce. Poté se zvon vyčistí a usadí do stolice. Následně se zprovozní. Namontuje se srdíčko, nový provaz, páka ručního zvonění, aby zvonil k radosti Chodováků," řekl Bouchal. Podle něj byl samotný zvon v relativně dobrém stavu, ale utrpěl několik nesmyslných zásahů.

„Zjistili jsme dvě destrukce, kdy v minulosti někdo provrtal čepec zvonu, což je nepřípustné, a uřezal závěsné oko pro srdíčko. To bylo mnohokrát navařované a bylo usazené tak, že tlouklo 4 centimetry nad úhozovou ránu věnce, což je špatně a hrozí poškození zvonu," dodal Bouchal.

Čtyřčlenná parta opravuje zvony u nás, na Slovensku, v Rakousku, na Ukrajině či Německu a v minulosti i v Polsku.
„Zvon bude vysvěcen během letošní Svatovavřinecké pouti," řekl starosta Chodova Patrik Pizinger.

Sbírka na opravu zvonu začala při loňské noci kostelů. „Přispěl snad každý návštěvník, který prošel kostelními dveřmi. Nikdo nečekal takovou účast na akci, natož při zahájení sbírky. Byli jsme velmi mile překvapení, kolika lidem záleží na tom, aby místní zvon opět zazvonil," informoval chodovský historik Miloš Bělohlávek.

Kostelní zvon Jan Vilém se z několika původních dochoval jako jediný. Jde o největší zvon ze všech umístěných. Jeho historie sahá do roku 1658, kdy na jeho výrobě měl zásluhu plzeňský Melchior Matthaeus Michaelin. Jan Vilém má průměr 74 centimetrů, vysoký (bez koruny) je 58 centimetrů. Vyladěný je do tónu H.

Chodovský velikán váží téměř čtvrt tuny, přesně 245 kilogramů. Na opravu čeká místní kostel už dlouhá léta, naposledy ho slyšeli v roce 2011, kdy zvonil při pohřbu bývalého prezidenta Václava Havla.