„Kovařina mě fascinovala odjakživa. A já sám s ní začal už ve svých šestnácti letech," řekl Jaroslav. „Kovařinu jako takovou jsme měli v rodině. Přibližně před deseti lety jsem našel na půdě pradědovo výuční list, který je už sto deset let starý. Tady si myslím je kořen toho, proč mě to ke kovařině tak přitahuje," sdělil Jaroslav.

„Na střední škole jsem se k řemeslu dostal. Ze zajímavosti jsem to zkusil a neuvěřitelně mě to chytlo. Našel jsem se v kovařině. Je to práce, která má smysl a naplňuje mě," svěřil se Jaroslav.

„Nejúžasnější a nejnáročnější je vymyslet si vizi, která je ale realizovatelná. Jedna věc je totiž samotný nápad a druhá věc je výroba. Tyhle dvě věci musíte sladit," vysvětlil Jaroslav.

„Mě samotného baví tvůrčí činnost. Celý ten proces od prvotního nápadu, který musíte vymyslet. Pak tu danou věc stvořit tak, abyste s tím byl spokojený, a nakonec hotový výtvor předat do rukou zákazníkovi, který je nadšený z toho, co jste pro něho vyrobil," zasnil se Jaroslav.

„Naopak nejhorší je, když vám někdo nutí něco, co vám vůbec nesedí. Neladí to s duchem práce ani s vaší osobností a je to vyloženě proti vašemu přesvědčení," řekl Jaroslav.

„Ale jinak jsem pořád spokojený. Dělám práci, která mě baví. Kolik lidí může říct to samé s klidným svědomím?" sdělil Jaroslav.

„Když je práce odvedená poctivě, tak je to na ní vidět. Zkrátka to hned poznáte. Krásnou práci jsem dělal na slavínském hřbitově, kde jsem vyráběl mříž na hrob Bedřicha Smetany. A měl jsem volné pole působnosti. Na mříž jsem vyrobil několik tváří a zhmotnil tak vlastní myšlenku. To mě baví nejvíc," řekl Jaroslav.

„Dokonce jsem dělal dveře tady na statku Bernard. Když jsem se na tu práci vrhl, tak mi kladli na srdce, aby dveře byly pěkné. Díky tomuhle přístupu vznikají opravdu hodnotné věci, které přetrvají. Protože jsou stále lidi, co kladou důraz na kvalitu a ne na kvantitu," sdělil Jaroslav.

„Vlastní kovářství jsem si založil roku 1993, čímž jsem plynule navázal na rodinnou tradici. A od roku 2007 dělám i podkovářství. Z klasické kovařiny kovám mříže, brány, bytové doplňky, chladné zbraně anebo také šperky," doplnil Jaroslav.