Zastupitelé v Rotavě rozhodnou o tom, zda ve městě vyhlásí dluhové prázdniny. Návrh předloží vedení města v září a má to být další z kroků v boji proti neplatičům. Pokud návrh tamní poslanci schválí, znamenalo by to, že až do roku 2014 budou mít dlužníci šanci uhradit městu pohledávky osvobozené od penále, poplatků z prodlení a podobně. Pokud ale dotyční dluhy nezaplatí, bude je radnice tvrdě vymáhat třeba za cenu exekucí.

„Je tu řada lidí, kteří dluhy platí, ale zatížilo je, jak pohledávky narostly kvůli jejich dřívějšímu neplacení. Dáme jim tak šanci zaplatit jen tolik, kolik opravdu dluží. Víc už pro ně udělat nemůžeme," řekla starostka Rotavy Iva Kalátová s tím, že Rotava eviduje u neplatičů pohledávky okolo šesti milionů korun. Jde především o sociálně slabé, často nepřizpůsobivé rodiny. Ty se do města stěhují díky levným bytům. Například třípokojový byt stojí v Rotavě v průměru 90 tisíc a čtyřpokojový byt pouhých 120 tisíc korun. „Prostředí zde těmto rodinám vyhovuje. Na práci tu nenarazí a poštu, kam si chodí pro sociální dávky, mají blízko," řekl již dříve zastupitel Jiří Holan.

A právě i bytovou politiku chce město změnit, a to celkem paradoxně. Před lety se totiž zbavilo takřka celého bytového fondu. Nyní ale zvažuje, že začne byty kupovat zpět. „Je to vážně paradox, ale chceme mít sídliště co nejvíce pod kontrolou, abychom zamezili spekulativním prodejům a pronájmům," pokračovala Kalátová. Byty chce město podle jejích slov získávat právě například v dražbách po dlužnících.
„Musí ale rozhodnout zastupitelé, jestli se vydáme tímto směrem. Zatím je vše ve fázi návrhu," doplnila. Rotava pak chce změnit podmínky prodejů bytů. Ty by kupci získávali vždy s břemenem, tedy pokud by ho chtěli dál prodat, musí ho nejprve nabídnout městu. Pokud by ho odmítlo, vlastník by ho sice mohl dál prodat, avšak opět se stejným břemenem, takže další vlastník by ho musel v případě prodeje zase jako prvnímu nabídnout městu.