Starostka Horního Slavkova, krajská zastupitelka a šéfka Svazu měst a obcí ČR Jana Vildumetzová neskrývala zklamání nad propadem ODS v předčasných parlamentních volbách. Poukazuje na to, že krajští občanští demokraté doplatili na celostátní pohled na ODS. „Rozhodlo tričko a ne výsledky a práce," říká.

Jak hodnotíte výsledek voleb z pohledu ODS v kraji, kdy jste získali jen 6,72 procenta hlasů, a výsledky celostátní?
Z pohledu ODS v kraji musím konstatovat, že lepší kandidátku jsme nikdy neměli sestavenou. Byly na ní samé osobnosti – starostové, místostarostové, které několik let působí v komunální politice a mají velké zkušenosti a není za nimi žádný škraloup. Na výsledku se bohužel promítl celostátní pohled na stranu ODS. To je bohužel realita. Rozhodlo tričko a ne výsledky a práce.

Doufala jste, že z kraje půjde do Poslanecké sněmovny alespoň jeden kandidát ODS?
Byla jsem samozřejmě skeptická, ale v duchu jsem pořád trošku věřila, že se to podaří a mandát získáme. Lidé vybírali strany do Poslanecké sněmovny, ale zároveň pět poslanců za Karlovarský kraj, kteří budou mimo jiné hájit a prosazovat požadavky našeho kraje. Systém rozdělování mandátů je podle mého názoru velmi nespravedlivý a já bych do budoucnosti navrhovala hlasování, kroužkování napříč politickými stranami, protože jen tímto systémem můžeme docílit spokojenosti voličů a spravedlivého obsazení lidmi, kteří získali nejvíce hlasů v kraji. A podle mého názoru by byla i větší volební účast.

Jak hodnotíte to, že jste získala poměrně vysokých 1095 hlasů? Přeskočila jste o 24 hlasů i vašeho stranického lídra Jana Bureše.
To, že mně voliči poslali hodně hlasů, mě moc těší a chtěla bych jim touto cestou poděkovat, nesmírně si toho vážím.

Jak se díváte nyní na vedení ODS a co strana po debaklu v mimořádných volbách podle vás potřebuje?
Potřebuje přesvědčit lidi, že je tady ODS pro ně a ne pro své vlastní zájmy. Vždycky je to o lídrovi, předsedovi, který musí být natolik silnou osobností, která přesvědčí lidi svým jednáním, chováním, pracovitostí, férovostí a zároveň se musí obklopit těmi správnými lidmi. Petr Nečas se bohužel dobrými lidmi neobklopil a dopadlo to tak, jak to dopadlo. V každé straně jsou špatní a dobří lidé, ale lídr se s těmi špatnými musí umět vypořádat.

Myslíte si, že má ODS ještě šanci stát se silnou pravicovou stranou? Kde vidíte příčiny takového propadu?
Myslím, že ano, ale nebude to jednoduché. Klíčový bude lednový kongres ODS a zvolení nového předsedy. Toho pak čeká opravdu mnoho práce. Já bych ráda ve vedení viděla Jiřího Pospíšila, který je pro mě osobností a věřím mu.

Na co se vy osobně budete nyní plně soustředit? Jaká bude vaše další politická kariéra?
Já se budu především plně soustředit na svou práci, a jaká bude moje další politická kariéra, to se uvidí.