Modrák. Přesně tak nazývá podnikatel Vlastimil Husák ubytovnu v Tovární ulici v Lokti, kterou spolu se svou manželkou Jarmilou už 7 let provozují. V poslední době ovšem budova s blankytnou fasádou na kraji města, v níž bydlí přes dvacet lidí z Nového Sedla, Karlových Varů, Chodova a z Lokte, vyvolává mezi místními rozporuplné diskuse.

Prý se rozmáhá kriminalita
V Lokti se totiž rozmáhá kriminalita, jakou místní nepamatují. „Zloději nám vykrádají auta, zahrádky, sklepy, dokonce se ztrácí i boty před byty. Toulají se tu pochybná individua. Tohle tady nikdy nebylo," říkají někteří obyvatelé lokality Ostrov v Zahradní ulici. K těm se přidává i starosta města Zdeněk Bednář. „Před časem, v pravé poledne, mi zloděj přelezl plot a vlezl do zahrady, manželka musela volat policii," zmínil na posledním zasedání zastupitelstva Bednář. Pomyslný ukazovák viny směrují všichni právě na Husákovu ubytovnu. Ten nařčení razantně odmítá.

„To je naprostý nesmysl. Ubytovna se nachází na kraji města, nemůže přeci nikoho rušit. Obešel jsem lidi na Ostrově v Zahradní ulici a nikdo neměl žádný problém. Zval jsem i pana starostu, aby se přišel do baráku podívat, bohužel zatím nedorazil. Uvědomme si, že proběhla amnestie, od té doby se navýšila kriminalita v Lokti, a to jsou ti zločinci. U mě ale žádní takoví nebydlí. My si lidi do ubytovny vybíráme. A když jedny vyhodíme, tak stejně zůstanou v Lokti u jiných ubytovatelů, třeba i zastupitelů, a to nikomu nevadí," říká Husák, který dodává, že lidé spojují s jeho ubytovnou prakticky už jakoukoli kriminalitu ve městě, a to bez sebemenších důkazů. „Nedávno za mnou přišel dokonce jeden ze zastupitelů s tím, že se prý v Lokti ztratil kůň. Tím chtěl říct, že to udělali lidé z mé ubytovny. Koukal jsem na něj, jestli si nedělá srandu, ale on to myslel vážně. Tak mu říkám, pojeď se mnou na ubikaci, sám se můžeš přesvědčit, jestli tam toho koně nemají na dvoře nebo třeba v kuchyni," vypráví Husák.

K němu se přidává i Šárka Červenková, která má na starost administrativu Modráku. „Ano, naši klienti nejsou bezchybní lidé, ale kdyby páchali trestnou činnost, okamžitě musí ubytovnu opustit. Navíc úzce spolupracujeme s Policií ČR, s Člověkem v tísni, s loketskou sociálkou, Červeným křížem či s azylovým domem pro matky s dětmi," řekla Červenková.

Změna územního plánu?
Před několika týdny se emoce ještě vyostřily. Manželé Husákovi totiž podali na městskou radnici žádost o změnu funkční plochy části budovy Modráku, která fungovala do Vánoc 2012 jako diskotéka, z průmyslové výroby na plochu smíšené využité městského typu. Bývalou diskotéku chtějí majitelé přebudovat na dalších šest pokojů. Zastupitelé ovšem žádost smetli ze stolu.

„Jde o návrh změny územního plánu, který však není součástí schválené změny. Pokud by o ni manželé Husákovi požádali, vrátili bychom se v celém procesu na začátek. Proto existují dvě varianty. Buď pan Husák vyvolá změnu územního plánu sám a uhradí náklady s tím spojené, anebo počká na změnu ze strany města, což ale může být třeba až za rok," objasňuje starosta Zdeněk Bednář.

Nutno ovšem poznamenat, že celá budova již desítky let, ještě předtím než ji Husákovi koupili, k průmyslové výrobě nesloužila. Jarmila Husáková bere rozhodnutí městských politiků jako podraz. „Zastupitelé nás do toho nechali vrazit peníze a teď nám dali stopku. Nakoupili jsme materiály, vyběhali nejrůznější povolení, od hasičů po hygienu, zaplatili jsme za projekt. Úředníci na radnici celou dobu říkali, že je vše v pořádku. Najednou si to vzal do ruky pan starosta a nejde to. Přestože celých 7 let nebyly žádné námitky. Je to podraz, stálo nás to hodně peněz a práce, " řekla Husáková.

Její manžel vůbec nechápe, proč zastupitelé žádosti nevyhověli. Podle jeho slov přece plánované prostory mohou sloužit jako ubytovací kapacity i pro vodáky, turisty nebo třeba dělníky.

„Z města ale není vůle, o naší existenci rozhodují konšelé tam nahoře. Mám vám říct pravý důvod, proč mi zastupitelé změnu nepovolili? Vadí jim Romové, vedení Lokte nechce této menšině jakkoli pomáhat. Přitom u některých zastupitelů v jejich ubytovacích prostorách tito spoluobčané normálně bydlí. U nás nikoho problémového nemáme. Pokud ubytováváme Romy, tak jsou bezproblémoví. Je to naše nemovitost, kterou si sami financujeme, staráme se o ni a nechceme si ji nechat zničit," sdělil podnikatel.

Jeho tvrzení odmítá zastupitel Jaromír Ungr. „Pan Husák i na posledním zasedání zastupitelstva tvrdil, že jeho lidé z ubytovny trestnou činnost v Lokti nepáchají. Vyvedl jsem ho z omylu. Prostřednictvím Obvodního oddělení Policie ČR v Lokti jsem zjistil, že za posledních 6 měsíců jeho klienti spáchali 6 přestupků a 1 trestný čin," sdělil zastupitel Jaromír Ungr, který se záměrem rozšíření ubytovací kapacity ubytovny nesouhlasí.

Má obavy, že by se ve městě mohla pouliční kriminalita a vandalismus ještě více rozšířit. „Nechci dopadnout jako jiná města v okrese Sokolov, která mají s ubytovnami nemalé problémy," vysvětluje Ungr. Toho prý Husák pozval i na osobní prohlídku ubytovny, aby změnil svůj razantní postoj. „Za to jsem mu samozřejmě poděkoval a určitě tuto možnost využiji, ale myslím si, že mnohem lepší bude namátková kontrola než plánovaná návštěva. Nic to ovšem nemění na tom, že při dalším hlasování v září pro změnu územního plánu ruku rozhodně nezvednu" dodal Ungr.

Opozice
To opoziční zastupitel Karel Smolík vidí celou věc v jiném světle. „Nepřímo jsem se účastnil rozhovoru, kdy přední představitelé města vymysleli, jak to panu Husákovi znemožnit, protože takovou sortu lidí, které on ubytovává, tady v Lokti nechtějí. A tak si vymysleli tu věc s územním plánem," říká Smolík s tím, že s Husákem si sice příliš nerozumí, nicméně stojí za ním. „Ubytovnu si hlídá, a kdo dělá neplechu, toho nemilosrdně vyhodí. Argumenty starosty a některých zastupitelů jsou slabé. Myslím si, že na ubytovnu se dostali lidé mnohdy ne svým zaviněním, a kdyby se jeden jediný zvednul, mohl by se stát kvalitním občanem Lokte, a tak to je přeci dobře. Kriminalita v Lokti stoupá mimo jiné i z důvodu vyššího počtu uživatelů drog. Nemáme právo zasahovat do života kohokoliv, od toho jsou tady jiné složky řízené státem," dodává Smolík.

Starosta Zdeněk Bednář dodává, že nechce, aby se z města stala záchytná sociální stanice. „Nepotřebujeme další nárůst kriminality. Osobně jsem přesvědčen, že jako ubytovací kapacity pro vodáky, jak pan Husák deklaruje, objekt skutečně sloužit nebude. Řešit sociální problémy by měl stát, my bychom se měli starat zejména o místní Lokeťany. Nemůžeme přeci být záchytnou sociální stanicí celého Karlovarského kraje," dodal starosta.

Majitel je zklamán
Vlastimil Husák je postojem radnice zklamán. „Když byl loketský ples, to jsme se radním velice hodili a hned nás zkontaktovali, jestli nedáme sponzorský dar. Problém s ubytovnou najednou žádný nebyl. A teď když chceme pouze navýšit kapacitu, nedělat nic nového, jen přidat šest pokojů k těm stávajícím, vymýšlejí si nejrůznější kriminální historky a uráží klienty naší ubytovny, kterým to pochopitelně rovněž vadí a zároveň mrzí. Opakuji, že tohle není žádná sociální ubytovna, ale běžná ubikace, ve které může každý, třeba i krátkodobě, bydlet," uzavřel Husák. Kristián Šujan