VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozšíření ubytovny v Lokti zastupitelé zamítli. Bojí se přílivu kriminality

Loket – Majitel ubytovny je postojem města zklamán a své nájemníky brání

30.7.2013
SDÍLEJ:

Ubytovna Modrák v Lokti. Foto: K. Šujan

Modrák. Přesně tak nazývá podnikatel Vlastimil Husák ubytovnu v Tovární ulici v Lokti, kterou spolu se svou manželkou Jarmilou už 7 let provozují. V poslední době ovšem budova s blankytnou fasádou na kraji města, v níž bydlí přes dvacet lidí z Nového Sedla, Karlových Varů, Chodova a z Lokte, vyvolává mezi místními rozporuplné diskuse.

Prý se rozmáhá kriminalita
V Lokti se totiž rozmáhá kriminalita, jakou místní nepamatují. „Zloději nám vykrádají auta, zahrádky, sklepy, dokonce se ztrácí i boty před byty. Toulají se tu pochybná individua. Tohle tady nikdy nebylo," říkají někteří obyvatelé lokality Ostrov v Zahradní ulici. K těm se přidává i starosta města Zdeněk Bednář. „Před časem, v pravé poledne, mi zloděj přelezl plot a vlezl do zahrady, manželka musela volat policii," zmínil na posledním zasedání zastupitelstva Bednář. Pomyslný ukazovák viny směrují všichni právě na Husákovu ubytovnu. Ten nařčení razantně odmítá.

„To je naprostý nesmysl. Ubytovna se nachází na kraji města, nemůže přeci nikoho rušit. Obešel jsem lidi na Ostrově v Zahradní ulici a nikdo neměl žádný problém. Zval jsem i pana starostu, aby se přišel do baráku podívat, bohužel zatím nedorazil. Uvědomme si, že proběhla amnestie, od té doby se navýšila kriminalita v Lokti, a to jsou ti zločinci. U mě ale žádní takoví nebydlí. My si lidi do ubytovny vybíráme. A když jedny vyhodíme, tak stejně zůstanou v Lokti u jiných ubytovatelů, třeba i zastupitelů, a to nikomu nevadí," říká Husák, který dodává, že lidé spojují s jeho ubytovnou prakticky už jakoukoli kriminalitu ve městě, a to bez sebemenších důkazů. „Nedávno za mnou přišel dokonce jeden ze zastupitelů s tím, že se prý v Lokti ztratil kůň. Tím chtěl říct, že to udělali lidé z mé ubytovny. Koukal jsem na něj, jestli si nedělá srandu, ale on to myslel vážně. Tak mu říkám, pojeď se mnou na ubikaci, sám se můžeš přesvědčit, jestli tam toho koně nemají na dvoře nebo třeba v kuchyni," vypráví Husák.

K němu se přidává i Šárka Červenková, která má na starost administrativu Modráku. „Ano, naši klienti nejsou bezchybní lidé, ale kdyby páchali trestnou činnost, okamžitě musí ubytovnu opustit. Navíc úzce spolupracujeme s Policií ČR, s Člověkem v tísni, s loketskou sociálkou, Červeným křížem či s azylovým domem pro matky s dětmi," řekla Červenková.

Změna územního plánu?
Před několika týdny se emoce ještě vyostřily. Manželé Husákovi totiž podali na městskou radnici žádost o změnu funkční plochy části budovy Modráku, která fungovala do Vánoc 2012 jako diskotéka, z průmyslové výroby na plochu smíšené využité městského typu. Bývalou diskotéku chtějí majitelé přebudovat na dalších šest pokojů. Zastupitelé ovšem žádost smetli ze stolu.

„Jde o návrh změny územního plánu, který však není součástí schválené změny. Pokud by o ni manželé Husákovi požádali, vrátili bychom se v celém procesu na začátek. Proto existují dvě varianty. Buď pan Husák vyvolá změnu územního plánu sám a uhradí náklady s tím spojené, anebo počká na změnu ze strany města, což ale může být třeba až za rok," objasňuje starosta Zdeněk Bednář.

Nutno ovšem poznamenat, že celá budova již desítky let, ještě předtím než ji Husákovi koupili, k průmyslové výrobě nesloužila. Jarmila Husáková bere rozhodnutí městských politiků jako podraz. „Zastupitelé nás do toho nechali vrazit peníze a teď nám dali stopku. Nakoupili jsme materiály, vyběhali nejrůznější povolení, od hasičů po hygienu, zaplatili jsme za projekt. Úředníci na radnici celou dobu říkali, že je vše v pořádku. Najednou si to vzal do ruky pan starosta a nejde to. Přestože celých 7 let nebyly žádné námitky. Je to podraz, stálo nás to hodně peněz a práce, " řekla Husáková.

Její manžel vůbec nechápe, proč zastupitelé žádosti nevyhověli. Podle jeho slov přece plánované prostory mohou sloužit jako ubytovací kapacity i pro vodáky, turisty nebo třeba dělníky.

„Z města ale není vůle, o naší existenci rozhodují konšelé tam nahoře. Mám vám říct pravý důvod, proč mi zastupitelé změnu nepovolili? Vadí jim Romové, vedení Lokte nechce této menšině jakkoli pomáhat. Přitom u některých zastupitelů v jejich ubytovacích prostorách tito spoluobčané normálně bydlí. U nás nikoho problémového nemáme. Pokud ubytováváme Romy, tak jsou bezproblémoví. Je to naše nemovitost, kterou si sami financujeme, staráme se o ni a nechceme si ji nechat zničit," sdělil podnikatel.

Jeho tvrzení odmítá zastupitel Jaromír Ungr. „Pan Husák i na posledním zasedání zastupitelstva tvrdil, že jeho lidé z ubytovny trestnou činnost v Lokti nepáchají. Vyvedl jsem ho z omylu. Prostřednictvím Obvodního oddělení Policie ČR v Lokti jsem zjistil, že za posledních 6 měsíců jeho klienti spáchali 6 přestupků a 1 trestný čin," sdělil zastupitel Jaromír Ungr, který se záměrem rozšíření ubytovací kapacity ubytovny nesouhlasí.

Má obavy, že by se ve městě mohla pouliční kriminalita a vandalismus ještě více rozšířit. „Nechci dopadnout jako jiná města v okrese Sokolov, která mají s ubytovnami nemalé problémy," vysvětluje Ungr. Toho prý Husák pozval i na osobní prohlídku ubytovny, aby změnil svůj razantní postoj. „Za to jsem mu samozřejmě poděkoval a určitě tuto možnost využiji, ale myslím si, že mnohem lepší bude namátková kontrola než plánovaná návštěva. Nic to ovšem nemění na tom, že při dalším hlasování v září pro změnu územního plánu ruku rozhodně nezvednu" dodal Ungr.

Opozice
To opoziční zastupitel Karel Smolík vidí celou věc v jiném světle. „Nepřímo jsem se účastnil rozhovoru, kdy přední představitelé města vymysleli, jak to panu Husákovi znemožnit, protože takovou sortu lidí, které on ubytovává, tady v Lokti nechtějí. A tak si vymysleli tu věc s územním plánem," říká Smolík s tím, že s Husákem si sice příliš nerozumí, nicméně stojí za ním. „Ubytovnu si hlídá, a kdo dělá neplechu, toho nemilosrdně vyhodí. Argumenty starosty a některých zastupitelů jsou slabé. Myslím si, že na ubytovnu se dostali lidé mnohdy ne svým zaviněním, a kdyby se jeden jediný zvednul, mohl by se stát kvalitním občanem Lokte, a tak to je přeci dobře. Kriminalita v Lokti stoupá mimo jiné i z důvodu vyššího počtu uživatelů drog. Nemáme právo zasahovat do života kohokoliv, od toho jsou tady jiné složky řízené státem," dodává Smolík.

Starosta Zdeněk Bednář dodává, že nechce, aby se z města stala záchytná sociální stanice. „Nepotřebujeme další nárůst kriminality. Osobně jsem přesvědčen, že jako ubytovací kapacity pro vodáky, jak pan Husák deklaruje, objekt skutečně sloužit nebude. Řešit sociální problémy by měl stát, my bychom se měli starat zejména o místní Lokeťany. Nemůžeme přeci být záchytnou sociální stanicí celého Karlovarského kraje," dodal starosta.

Majitel je zklamán
Vlastimil Husák je postojem radnice zklamán. „Když byl loketský ples, to jsme se radním velice hodili a hned nás zkontaktovali, jestli nedáme sponzorský dar. Problém s ubytovnou najednou žádný nebyl. A teď když chceme pouze navýšit kapacitu, nedělat nic nového, jen přidat šest pokojů k těm stávajícím, vymýšlejí si nejrůznější kriminální historky a uráží klienty naší ubytovny, kterým to pochopitelně rovněž vadí a zároveň mrzí. Opakuji, že tohle není žádná sociální ubytovna, ale běžná ubikace, ve které může každý, třeba i krátkodobě, bydlet," uzavřel Husák. Kristián Šujan

Autor: Redakce

30.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 500 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla Strojník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky Filipovičová L. 352 372 162 Po-Pá 8:00-14:00 hodin, - e-mailem: Lucie.filipovicova@eu.o-i.com, - osobně Sklářská 546, 375 34 Nové Sedlo - vrátnice, , Upřesňující informace:, - Obsluha sklářských automatů., - Zajištění včasného mazání tvarovacích forem, odstraňování závad., - Výměna formového vybavení stroje., - Kontrola kvality výrobků daného stroje., - Dodržování pravidel BOZP., - Nutná znalost Čj, , Zaměstnanecké výhody:, - Měsíční prémie, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou a volný čas v hodnotě 8000 Kč/rok, příspěvek na dopravu, dárkové poukazy za dodržování BOZP, týden dovolené navíc, - Při současném bydlišti vzdáleném více než 100 km - hrazené ubytování po dobu min. 6 měsíců v částce 7 000,- Kč/ měsíc, poté příspěvek na ubytování po dobu dalších 6 měsíců v částce 3 500,- Kč/měsíc, podpora zaměstnavatele při zajištění ubytování a orientace v okolí, , , Pracovní doba: 6:00-14:00, 14:00-22:00, 22:00-6:00 hodin. Pracoviště: O-i manufacturing czech republic, a.s. - oo1 závod nové sedlo, Sklářská, č.p. 546, 357 34 Nové Sedlo u Lokte. Informace: Lucie Filipovičová, +420 352 372 162.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 15 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Zámečník údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky - Gabriela Bartošová tel. 352 520 263, - emailem - na adresu gabriela.bartos@nemosok.cz. Pracoviště: Nemos sokolov s.r.o. - nemocnice sokolov, Slovenská, č.p. 545, 356 01 Sokolov 1. Informace: Gabriela Bartoš, +420 352 520 263,734 640 452.

Management - Management Vedoucí 25 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti správy podniku, administrativních a podpůrných činností jinde neuvedení Vedoucí střediska technologického servisu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče: , - zaslat či osobně donést přihlášky vč. životopisu na e-mail: Petra.Kaprova@voss.cz, , nebo na adresu: Sokolov, Dimitrova 1619 do 20.7.2018, , Kontaktní osoba: Petra Kaprová, , Upřesňující informace:, , Požadujeme, -vzdělání úplné střední odborné, (technické zaměření), - Vyhl. 50/78 Sb. o odborné způsobilosti v elektrotechnice par. 6,7, - znalost práce na PC, - komunikativnost, zodpovědnost, systematičnost, znalost ve vedení lidí, - praxe alespoň 3 roky, - ŘP sk. B, , Hrubá měsíční mzda od: 25000,-kč+10% měs. prémií, , Zaměstnání na dobu: 1 roku (s možností změny na dobu neurčitou), , Nabízíme: , - firemní benefity, možnost vzdělávání a tréninku,, , Pracovní doba: dle domluvy, , Místo výkonu práce: Jiřího Dimitrova č.p. 1619, 356 01 Sokolov 1. Pracoviště: Vodohospodářská společnost sokolov, s.r.o., Jiřího Dimitrova, č.p. 1619, 356 01 Sokolov 1. Informace: Petra Kaprová, +420 352 304 248.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Krejčí, šička 81 Kč

Krejčí Dámská krejčová - švadlena. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 81 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob hlášení uchazečů:, - osobně na adrese nám. Míru 24, Kynšperk n/Ohří, - telefonicky p. Čarapanský a p. Hošková 603 885 274, 777 975 655, 352 683 924, - e-mailem: Rei.3@seznam.cz, , Upřesňující informace:, , Požadujeme: , - vyučení v oboru , - praxe, , Nabízíme: , - příspěvek na dopravu, , Pracovní doba: 06:00-14:30 hodin. , , Místo výkonu práce: náměstí Míru 24, Kynšperk n/Ohří. Pracoviště: Kyntextil s. r.o., náměstí Míru, č.p. 24, 357 51 Kynšperk nad Ohří. Informace: Reimund Čarapanský, +420 603 885 274,352 683 924.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kraj usiluje o obnovení balneologického ústavu

Na svém turné po České republice se skupina IYASA ze Zimbabwe zastavila i v Lokti.
37

Roztančili loketské náměstí v africkém rytmu

Železného hasiče měly i děti

Mnichov – Dobrovolní hasiči z Mnichova pořádali v sobotu hasičský víceboj simulující ostrý zásah s dýchacím přístrojem.

Chcete pracovat? Volných míst je tolik, že by to neměl být problém

Karlovarský kraj - Pokud chce někdo opravdu pracovat, tak teď je pro to nejvhodnější doba a v podstatě by to neměl být problém.

Chodovští a oelsnitzští sportovci vzájemně poměřili síly

Chodov – Chodov a Oelsnitz sportují je název projektu, v rámci kterého se setkali sportovci z obou partnerských měst, aby v několika utkáních poměřili své síly.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT