VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozšíření ubytovny v Lokti zastupitelé zamítli. Bojí se přílivu kriminality

Loket – Majitel ubytovny je postojem města zklamán a své nájemníky brání

30.7.2013
SDÍLEJ:

Ubytovna Modrák v Lokti. Foto: K. Šujan

Modrák. Přesně tak nazývá podnikatel Vlastimil Husák ubytovnu v Tovární ulici v Lokti, kterou spolu se svou manželkou Jarmilou už 7 let provozují. V poslední době ovšem budova s blankytnou fasádou na kraji města, v níž bydlí přes dvacet lidí z Nového Sedla, Karlových Varů, Chodova a z Lokte, vyvolává mezi místními rozporuplné diskuse.

Prý se rozmáhá kriminalita
V Lokti se totiž rozmáhá kriminalita, jakou místní nepamatují. „Zloději nám vykrádají auta, zahrádky, sklepy, dokonce se ztrácí i boty před byty. Toulají se tu pochybná individua. Tohle tady nikdy nebylo," říkají někteří obyvatelé lokality Ostrov v Zahradní ulici. K těm se přidává i starosta města Zdeněk Bednář. „Před časem, v pravé poledne, mi zloděj přelezl plot a vlezl do zahrady, manželka musela volat policii," zmínil na posledním zasedání zastupitelstva Bednář. Pomyslný ukazovák viny směrují všichni právě na Husákovu ubytovnu. Ten nařčení razantně odmítá.

„To je naprostý nesmysl. Ubytovna se nachází na kraji města, nemůže přeci nikoho rušit. Obešel jsem lidi na Ostrově v Zahradní ulici a nikdo neměl žádný problém. Zval jsem i pana starostu, aby se přišel do baráku podívat, bohužel zatím nedorazil. Uvědomme si, že proběhla amnestie, od té doby se navýšila kriminalita v Lokti, a to jsou ti zločinci. U mě ale žádní takoví nebydlí. My si lidi do ubytovny vybíráme. A když jedny vyhodíme, tak stejně zůstanou v Lokti u jiných ubytovatelů, třeba i zastupitelů, a to nikomu nevadí," říká Husák, který dodává, že lidé spojují s jeho ubytovnou prakticky už jakoukoli kriminalitu ve městě, a to bez sebemenších důkazů. „Nedávno za mnou přišel dokonce jeden ze zastupitelů s tím, že se prý v Lokti ztratil kůň. Tím chtěl říct, že to udělali lidé z mé ubytovny. Koukal jsem na něj, jestli si nedělá srandu, ale on to myslel vážně. Tak mu říkám, pojeď se mnou na ubikaci, sám se můžeš přesvědčit, jestli tam toho koně nemají na dvoře nebo třeba v kuchyni," vypráví Husák.

K němu se přidává i Šárka Červenková, která má na starost administrativu Modráku. „Ano, naši klienti nejsou bezchybní lidé, ale kdyby páchali trestnou činnost, okamžitě musí ubytovnu opustit. Navíc úzce spolupracujeme s Policií ČR, s Člověkem v tísni, s loketskou sociálkou, Červeným křížem či s azylovým domem pro matky s dětmi," řekla Červenková.

Změna územního plánu?
Před několika týdny se emoce ještě vyostřily. Manželé Husákovi totiž podali na městskou radnici žádost o změnu funkční plochy části budovy Modráku, která fungovala do Vánoc 2012 jako diskotéka, z průmyslové výroby na plochu smíšené využité městského typu. Bývalou diskotéku chtějí majitelé přebudovat na dalších šest pokojů. Zastupitelé ovšem žádost smetli ze stolu.

„Jde o návrh změny územního plánu, který však není součástí schválené změny. Pokud by o ni manželé Husákovi požádali, vrátili bychom se v celém procesu na začátek. Proto existují dvě varianty. Buď pan Husák vyvolá změnu územního plánu sám a uhradí náklady s tím spojené, anebo počká na změnu ze strany města, což ale může být třeba až za rok," objasňuje starosta Zdeněk Bednář.

Nutno ovšem poznamenat, že celá budova již desítky let, ještě předtím než ji Husákovi koupili, k průmyslové výrobě nesloužila. Jarmila Husáková bere rozhodnutí městských politiků jako podraz. „Zastupitelé nás do toho nechali vrazit peníze a teď nám dali stopku. Nakoupili jsme materiály, vyběhali nejrůznější povolení, od hasičů po hygienu, zaplatili jsme za projekt. Úředníci na radnici celou dobu říkali, že je vše v pořádku. Najednou si to vzal do ruky pan starosta a nejde to. Přestože celých 7 let nebyly žádné námitky. Je to podraz, stálo nás to hodně peněz a práce, " řekla Husáková.

Její manžel vůbec nechápe, proč zastupitelé žádosti nevyhověli. Podle jeho slov přece plánované prostory mohou sloužit jako ubytovací kapacity i pro vodáky, turisty nebo třeba dělníky.

„Z města ale není vůle, o naší existenci rozhodují konšelé tam nahoře. Mám vám říct pravý důvod, proč mi zastupitelé změnu nepovolili? Vadí jim Romové, vedení Lokte nechce této menšině jakkoli pomáhat. Přitom u některých zastupitelů v jejich ubytovacích prostorách tito spoluobčané normálně bydlí. U nás nikoho problémového nemáme. Pokud ubytováváme Romy, tak jsou bezproblémoví. Je to naše nemovitost, kterou si sami financujeme, staráme se o ni a nechceme si ji nechat zničit," sdělil podnikatel.

Jeho tvrzení odmítá zastupitel Jaromír Ungr. „Pan Husák i na posledním zasedání zastupitelstva tvrdil, že jeho lidé z ubytovny trestnou činnost v Lokti nepáchají. Vyvedl jsem ho z omylu. Prostřednictvím Obvodního oddělení Policie ČR v Lokti jsem zjistil, že za posledních 6 měsíců jeho klienti spáchali 6 přestupků a 1 trestný čin," sdělil zastupitel Jaromír Ungr, který se záměrem rozšíření ubytovací kapacity ubytovny nesouhlasí.

Má obavy, že by se ve městě mohla pouliční kriminalita a vandalismus ještě více rozšířit. „Nechci dopadnout jako jiná města v okrese Sokolov, která mají s ubytovnami nemalé problémy," vysvětluje Ungr. Toho prý Husák pozval i na osobní prohlídku ubytovny, aby změnil svůj razantní postoj. „Za to jsem mu samozřejmě poděkoval a určitě tuto možnost využiji, ale myslím si, že mnohem lepší bude namátková kontrola než plánovaná návštěva. Nic to ovšem nemění na tom, že při dalším hlasování v září pro změnu územního plánu ruku rozhodně nezvednu" dodal Ungr.

Opozice
To opoziční zastupitel Karel Smolík vidí celou věc v jiném světle. „Nepřímo jsem se účastnil rozhovoru, kdy přední představitelé města vymysleli, jak to panu Husákovi znemožnit, protože takovou sortu lidí, které on ubytovává, tady v Lokti nechtějí. A tak si vymysleli tu věc s územním plánem," říká Smolík s tím, že s Husákem si sice příliš nerozumí, nicméně stojí za ním. „Ubytovnu si hlídá, a kdo dělá neplechu, toho nemilosrdně vyhodí. Argumenty starosty a některých zastupitelů jsou slabé. Myslím si, že na ubytovnu se dostali lidé mnohdy ne svým zaviněním, a kdyby se jeden jediný zvednul, mohl by se stát kvalitním občanem Lokte, a tak to je přeci dobře. Kriminalita v Lokti stoupá mimo jiné i z důvodu vyššího počtu uživatelů drog. Nemáme právo zasahovat do života kohokoliv, od toho jsou tady jiné složky řízené státem," dodává Smolík.

Starosta Zdeněk Bednář dodává, že nechce, aby se z města stala záchytná sociální stanice. „Nepotřebujeme další nárůst kriminality. Osobně jsem přesvědčen, že jako ubytovací kapacity pro vodáky, jak pan Husák deklaruje, objekt skutečně sloužit nebude. Řešit sociální problémy by měl stát, my bychom se měli starat zejména o místní Lokeťany. Nemůžeme přeci být záchytnou sociální stanicí celého Karlovarského kraje," dodal starosta.

Majitel je zklamán
Vlastimil Husák je postojem radnice zklamán. „Když byl loketský ples, to jsme se radním velice hodili a hned nás zkontaktovali, jestli nedáme sponzorský dar. Problém s ubytovnou najednou žádný nebyl. A teď když chceme pouze navýšit kapacitu, nedělat nic nového, jen přidat šest pokojů k těm stávajícím, vymýšlejí si nejrůznější kriminální historky a uráží klienty naší ubytovny, kterým to pochopitelně rovněž vadí a zároveň mrzí. Opakuji, že tohle není žádná sociální ubytovna, ale běžná ubikace, ve které může každý, třeba i krátkodobě, bydlet," uzavřel Husák. Kristián Šujan

Autor: Redakce

30.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů: , telefonicky p. Petr Kukla tel.: 608 183 264, , nebo e-mailem: info@real-stav.eu, , Místo výkonu práce: Karlovarský kraj, , Upřesňující informace:, - praxe výhodou, - pracovní doba dle domluvy. Pracoviště: Petr kukla, Vítkovská, č.p. 265, 356 01 Sokolov 1. Informace: Petr Kukla, +420 608 183 264.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 22 000 Kč

Stavební technici technologové, normovači Výrobní technolog - postupář. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - e-mailem: jana.uresova@tamala.cz, - telefonicky na tel: 720 944 202, , Náplň práce:, - zpracování poptávek z hlediska spotřeby normohodin, - tvorba a ověřování technologických postupů včetně normování operací v programu Axapta, - kontrola vykonané práce z hlediska spotřeby normohodin, - schvalování jednotlivých technologických postupů na základě daných podkladů, , Požadujeme:, - SŠ, VŠ vzdělání ve strojírenském oboru, - praxe v oboru, - spolehlivost, schopnost samostatné práce, , Pracovní doba: 6:00 hodin - 14:30 hodin, , Zaměstnanecké výhody:, - stravenky, - měsíční bonusové ohodnocení, , Místo výkonu práce: Horní Slavkov. Pracoviště: Tamala system a.s. - 001, Hasičská, č.p. 870, 357 31 Horní Slavkov. Informace: Jana Urešová, +420 720 944 202.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 500 Kč

Uklízeči prodejních prostor Uklízečka. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky na uchazeče:, - ochota pracovat v režimu krátký, dlouhý týden, - spolehlivost, pracovitost, zájem o práci, , Zaměstnanecké výhody:, - zvláštní prémie, - jízdní výhody, - naturální výhody, - stravenky, , Způsob kontaktu:, - telefonicky - 352 352 611, - e-mailem - kraslice@travel-free.cz, - osobně - Travel Free shop, Hraničná 11, Kraslice, Po - Pá, 8:00 - 16:00 hod.. Pracoviště: Travel free, s.r.o. - 002, 358 01 Kraslice. Informace: Lágnerová, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů:, - telefonicky od pondělí do pátku a to od 9:00 do 15:00 p. Andrea Gregorová - 722 364 377, , Upřesňující informace:, - příjemné vystupování, dobrý zdravotní stav, trestní bezúhonnost, praxe výhodou není však , podmínkou, Certifikát strážného zajistíme. , - nabízíme stravenky, možnost příspěvku na ubytování., , Pracovní doba: , - denní 12-ti hodinové směny ( od 7.00 do 20.00 hod ) v turnusu krátký - dlouhý týden., , Místo výkonu práce: Horní 1117, Chodov, 357 35 (prodejna Lidl). Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - 001, Horní, č.p. 1117, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Andrea Gregorová, +420 722 364 377.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policisté kontrolují řidiče při akci Speed Marathon.
7

VIDEO: Na Speed Marathon doplatily desítky příliš rychlých řidičů

Ilustrační fotografie.

Zloděj bral kola, kompoty i sklenice

Pozor! Ve vzduchu létá agresivní pyl. „Nesahejte si do očí,“ radí odborník

Karlovarský kraj - Létající agresivní pyl letos alergiky nažene mnohem častěji k lékaři než v minulém roce.

Březová se stala kolébkou stavění máje

Březová – Už jako mladý hasič se v Březové u Sokolova účastnil stavění máje. To ještě dlouholetý starosta Miroslav Bouda netušil, do jakých rozměrů se tato tradice rozroste.

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. dubna 2018.

Energie potřeboval bod. Má ho a je extraligová

Karlovy Vary – Hokejisté karlovarské Energie potřebovali utkání v duelu s Litvínovem uhrát bod. To se jim nakonec povedlo a po výsledku 0:1 po prodloužení se po roční přestávce vrací do extraligy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT