VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozšíření ubytovny v Lokti zastupitelé zamítli. Bojí se přílivu kriminality

Loket – Majitel ubytovny je postojem města zklamán a své nájemníky brání

30.7.2013
SDÍLEJ:

Ubytovna Modrák v Lokti. Foto: K. Šujan

Modrák. Přesně tak nazývá podnikatel Vlastimil Husák ubytovnu v Tovární ulici v Lokti, kterou spolu se svou manželkou Jarmilou už 7 let provozují. V poslední době ovšem budova s blankytnou fasádou na kraji města, v níž bydlí přes dvacet lidí z Nového Sedla, Karlových Varů, Chodova a z Lokte, vyvolává mezi místními rozporuplné diskuse.

Prý se rozmáhá kriminalita
V Lokti se totiž rozmáhá kriminalita, jakou místní nepamatují. „Zloději nám vykrádají auta, zahrádky, sklepy, dokonce se ztrácí i boty před byty. Toulají se tu pochybná individua. Tohle tady nikdy nebylo," říkají někteří obyvatelé lokality Ostrov v Zahradní ulici. K těm se přidává i starosta města Zdeněk Bednář. „Před časem, v pravé poledne, mi zloděj přelezl plot a vlezl do zahrady, manželka musela volat policii," zmínil na posledním zasedání zastupitelstva Bednář. Pomyslný ukazovák viny směrují všichni právě na Husákovu ubytovnu. Ten nařčení razantně odmítá.

„To je naprostý nesmysl. Ubytovna se nachází na kraji města, nemůže přeci nikoho rušit. Obešel jsem lidi na Ostrově v Zahradní ulici a nikdo neměl žádný problém. Zval jsem i pana starostu, aby se přišel do baráku podívat, bohužel zatím nedorazil. Uvědomme si, že proběhla amnestie, od té doby se navýšila kriminalita v Lokti, a to jsou ti zločinci. U mě ale žádní takoví nebydlí. My si lidi do ubytovny vybíráme. A když jedny vyhodíme, tak stejně zůstanou v Lokti u jiných ubytovatelů, třeba i zastupitelů, a to nikomu nevadí," říká Husák, který dodává, že lidé spojují s jeho ubytovnou prakticky už jakoukoli kriminalitu ve městě, a to bez sebemenších důkazů. „Nedávno za mnou přišel dokonce jeden ze zastupitelů s tím, že se prý v Lokti ztratil kůň. Tím chtěl říct, že to udělali lidé z mé ubytovny. Koukal jsem na něj, jestli si nedělá srandu, ale on to myslel vážně. Tak mu říkám, pojeď se mnou na ubikaci, sám se můžeš přesvědčit, jestli tam toho koně nemají na dvoře nebo třeba v kuchyni," vypráví Husák.

K němu se přidává i Šárka Červenková, která má na starost administrativu Modráku. „Ano, naši klienti nejsou bezchybní lidé, ale kdyby páchali trestnou činnost, okamžitě musí ubytovnu opustit. Navíc úzce spolupracujeme s Policií ČR, s Člověkem v tísni, s loketskou sociálkou, Červeným křížem či s azylovým domem pro matky s dětmi," řekla Červenková.

Změna územního plánu?
Před několika týdny se emoce ještě vyostřily. Manželé Husákovi totiž podali na městskou radnici žádost o změnu funkční plochy části budovy Modráku, která fungovala do Vánoc 2012 jako diskotéka, z průmyslové výroby na plochu smíšené využité městského typu. Bývalou diskotéku chtějí majitelé přebudovat na dalších šest pokojů. Zastupitelé ovšem žádost smetli ze stolu.

„Jde o návrh změny územního plánu, který však není součástí schválené změny. Pokud by o ni manželé Husákovi požádali, vrátili bychom se v celém procesu na začátek. Proto existují dvě varianty. Buď pan Husák vyvolá změnu územního plánu sám a uhradí náklady s tím spojené, anebo počká na změnu ze strany města, což ale může být třeba až za rok," objasňuje starosta Zdeněk Bednář.

Nutno ovšem poznamenat, že celá budova již desítky let, ještě předtím než ji Husákovi koupili, k průmyslové výrobě nesloužila. Jarmila Husáková bere rozhodnutí městských politiků jako podraz. „Zastupitelé nás do toho nechali vrazit peníze a teď nám dali stopku. Nakoupili jsme materiály, vyběhali nejrůznější povolení, od hasičů po hygienu, zaplatili jsme za projekt. Úředníci na radnici celou dobu říkali, že je vše v pořádku. Najednou si to vzal do ruky pan starosta a nejde to. Přestože celých 7 let nebyly žádné námitky. Je to podraz, stálo nás to hodně peněz a práce, " řekla Husáková.

Její manžel vůbec nechápe, proč zastupitelé žádosti nevyhověli. Podle jeho slov přece plánované prostory mohou sloužit jako ubytovací kapacity i pro vodáky, turisty nebo třeba dělníky.

„Z města ale není vůle, o naší existenci rozhodují konšelé tam nahoře. Mám vám říct pravý důvod, proč mi zastupitelé změnu nepovolili? Vadí jim Romové, vedení Lokte nechce této menšině jakkoli pomáhat. Přitom u některých zastupitelů v jejich ubytovacích prostorách tito spoluobčané normálně bydlí. U nás nikoho problémového nemáme. Pokud ubytováváme Romy, tak jsou bezproblémoví. Je to naše nemovitost, kterou si sami financujeme, staráme se o ni a nechceme si ji nechat zničit," sdělil podnikatel.

Jeho tvrzení odmítá zastupitel Jaromír Ungr. „Pan Husák i na posledním zasedání zastupitelstva tvrdil, že jeho lidé z ubytovny trestnou činnost v Lokti nepáchají. Vyvedl jsem ho z omylu. Prostřednictvím Obvodního oddělení Policie ČR v Lokti jsem zjistil, že za posledních 6 měsíců jeho klienti spáchali 6 přestupků a 1 trestný čin," sdělil zastupitel Jaromír Ungr, který se záměrem rozšíření ubytovací kapacity ubytovny nesouhlasí.

Má obavy, že by se ve městě mohla pouliční kriminalita a vandalismus ještě více rozšířit. „Nechci dopadnout jako jiná města v okrese Sokolov, která mají s ubytovnami nemalé problémy," vysvětluje Ungr. Toho prý Husák pozval i na osobní prohlídku ubytovny, aby změnil svůj razantní postoj. „Za to jsem mu samozřejmě poděkoval a určitě tuto možnost využiji, ale myslím si, že mnohem lepší bude namátková kontrola než plánovaná návštěva. Nic to ovšem nemění na tom, že při dalším hlasování v září pro změnu územního plánu ruku rozhodně nezvednu" dodal Ungr.

Opozice
To opoziční zastupitel Karel Smolík vidí celou věc v jiném světle. „Nepřímo jsem se účastnil rozhovoru, kdy přední představitelé města vymysleli, jak to panu Husákovi znemožnit, protože takovou sortu lidí, které on ubytovává, tady v Lokti nechtějí. A tak si vymysleli tu věc s územním plánem," říká Smolík s tím, že s Husákem si sice příliš nerozumí, nicméně stojí za ním. „Ubytovnu si hlídá, a kdo dělá neplechu, toho nemilosrdně vyhodí. Argumenty starosty a některých zastupitelů jsou slabé. Myslím si, že na ubytovnu se dostali lidé mnohdy ne svým zaviněním, a kdyby se jeden jediný zvednul, mohl by se stát kvalitním občanem Lokte, a tak to je přeci dobře. Kriminalita v Lokti stoupá mimo jiné i z důvodu vyššího počtu uživatelů drog. Nemáme právo zasahovat do života kohokoliv, od toho jsou tady jiné složky řízené státem," dodává Smolík.

Starosta Zdeněk Bednář dodává, že nechce, aby se z města stala záchytná sociální stanice. „Nepotřebujeme další nárůst kriminality. Osobně jsem přesvědčen, že jako ubytovací kapacity pro vodáky, jak pan Husák deklaruje, objekt skutečně sloužit nebude. Řešit sociální problémy by měl stát, my bychom se měli starat zejména o místní Lokeťany. Nemůžeme přeci být záchytnou sociální stanicí celého Karlovarského kraje," dodal starosta.

Majitel je zklamán
Vlastimil Husák je postojem radnice zklamán. „Když byl loketský ples, to jsme se radním velice hodili a hned nás zkontaktovali, jestli nedáme sponzorský dar. Problém s ubytovnou najednou žádný nebyl. A teď když chceme pouze navýšit kapacitu, nedělat nic nového, jen přidat šest pokojů k těm stávajícím, vymýšlejí si nejrůznější kriminální historky a uráží klienty naší ubytovny, kterým to pochopitelně rovněž vadí a zároveň mrzí. Opakuji, že tohle není žádná sociální ubytovna, ale běžná ubikace, ve které může každý, třeba i krátkodobě, bydlet," uzavřel Husák. Kristián Šujan

Autor: Redakce

30.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 450 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Vedoucí úředník odboru ekonomiky a financí Městského úřadu Kraslice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podmínkou přihlášení do VŘ je podání PÍSEMNÉ PŘIHLÁŠKY se všemi náležitostmi a přílohami do 5. 10. 2018 na Městský úřad Kraslice., Bližší informace naleznou uchazeči na www.kraslice.cz v sekci Úřední deska MěÚ Kraslice.. Pracoviště: Město kraslice, nám. 28. října, č.p. 1438, 358 01 Kraslice. Informace: Petra, DiS. Chlubnová, +420 352 370 420. Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 20 000 Kč Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) Výstupní kontrola - pomocná síla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 27200 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky Filipovičová L. 352 372 162 Po-Pá 8:00-14:00 hod., - e-mailem: Lucie.filipovicova@eu.o-i.com, - osobně Sklářská 546, 375 34 Nové Sedlo - vrátnice, , Upřesňující informace:, : provádění průběžných kontrol finálních výrobků a konečné ověřování jakosti výrobků, : odběr vzorků, vizuální kontrola, měření-vnitřní napětí, rozměry, vnitřní objemy, odolnost výrobků, tloušťky, vrstvy teplého pokovení, úhel skluzu, zjištění příčiny lomu aj., : výsledky kontrol a zkoušek zapisuje do příslušných formulářů a vyhodnocuje dle předepsaných parametrů, : provádí vizuální kontrolu správnosti balení, , Další požadavky: , - Pracovní zkušenosti na obdobné pozici výhodou, - Ukrajinský jazyk na komunikativní úrovni výhodou, , Zaměstnanecké výhody:, - Měsíční prémie, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou a volný čas v hodnotě, týden dovolené navíc, příspěvek na dopravu, odměna za dodržování předpisů BOZP, , Místo výkonu práce: Sklářská 546, 357 34 Nové Sedlo. Pracoviště: O-i manufacturing czech republic, a.s. - oo1 závod nové sedlo, Sklářská, č.p. 546, 357 34 Nové Sedlo u Lokte. Informace: Lucie Filipovičová, +420 352 372 162. Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 25 000 Kč Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční - noční. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Upřesňující informace:, - práce krátký/dlouhý týden, 12 hod/směn, - nutnost jazykové vybavenosti NJ min. komunikativní úroveň, AJ výhodou, - předchozí praxe výhodou, , Náplň práce:, - administrativa, - vyřizování rezervací, péče o hosta, - nabízíme pracovní místo pro 1 nočního recepčního, , Zaměstnanecké výhody:, - personální strava, - hotelové služby se zaměstnaneckou slevou, , Způsob kontaktu:, - e-mailem - sales@chateau-kynsperk.eu, - telefonicky - 775 194 645, Po - Pá 8:00 - 15:00 hod. - p. Kubínová Andrea. Pracoviště: Chateau kynšperk s.r.o. - 001, 357 51 Kynšperk nad Ohří. Informace: Andrea Kubínová, +420 775 194 645. Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 27 000 Kč Provozní zámečníci, údržbáři Provozní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů:, - telefonicky Po až Pá v době od 6,30 h do 14,30 h - Ilona Lišková, Štěpán Javůrek , 352 619 220, 352 619 275, - e-mailem: i.liskova@chodos.cz, s.javurek@chodos.cz, , Upřesňující informace:, - znalost technické dokumentace, - základní kurz svařování, - znalost kovových materiálů, strojních součástí a polotovarů, , Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, stravenky, další benefity dle aktuálního programu, , Místo výkonu práce: Nejdecká 814, 357 35 Chodov. Pracoviště: Chodos chodov s. r. o., Nejdecká, č.p. 814, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Štěpán Javůrek, +420 352 619 275,604 225 553.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vodácká sezona končí, víla slavnostně zamkne Ohři

Ilustrační foto.

V sobotu na Jindřichovický nářez mistrů řezbářů

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 19. až 21. září 2018.

Inteligentní solární posezení

Karlovy Vary - Moderní a inteligentní technologie se stávají součástí veřejného prostoru a Karlovy Vary se mohou od včerejška jako první město v kraji pochlubit inteligentními lavičkami. Instalovány tu byly zatím tři v celkové hodnotě kolem 223 000 korun.

Vlastní boty nejsou sci-fi

Cheb - Jaké by to bylo, ušít si vlastní boty? To si mohla vyzkoušet už řada lidí, kteří absolvovali kurz u Veroniky Mocové z Chebu. Jak sama říká, zvládnou to i děti starší deseti let.

Atraktivní Logická olympiáda důkladně prověří děti i mládež

Karlovarský kraj - Již pojedenácté zve Mensa ČR děti a mládež k účasti na atraktivní Logické olympiádě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT