Zámek ve Stružné je na prodej. Chátrající památka má šanci na záchranu.

Podle Radana Večerky, konzultanta obce Stružná pro záležitosti zámku, zájem o jeho koupi mají minimálně dva čeští investoři. Cenu sice sdělit odmítl, ovšem podle informací Deníku jde přibližně o třicet či o několik milionů více. Licitace dosud neskončila. A přestože obchod zatím nebyl uzavřen, s velkou pravděpodobností je tato cena více než reálná. „Zámek není v dobrém stavu, už roky chátrá, na což upozornili i památkáři. V budově řádí dřevomorka a podlahy se propadají. Jeho obnovu odhaduji na půl miliardy. Předpokládám, že roční náklady na provoz vyjdou nového majitele přibližně až na patnáct milionů,“ uvedl Radan Večerka. Třicet milionů korun za zámeckou nemovitost by tak podle něj bylo odpovídajících dané situaci.

To, že by se roky opuštěný a spící zámek, který hlídá pouze správce a drsní psi, po letech mohl probudit k životu, těší i starostku Stružné Zuzanu Večerkovou. „Současný ruský majitel prý svěřil prodej zámku vnukovi, protože s ním žádné záměry nemá. Proto jsme rádi, že je o jeho koupi zájem,“ uvedla starostka.

Podle ní by v části dosud masivními zdmi neprodyšně uzavřeného zámku mohlo vzniknout například kulturní centrum, třeba i s kavárnou pro turisty a cyklisty, kteří tento kout nádherných Doupovských hor rádi vyhledávají.

Zámek Stružná, který do devadesátých let obývala armáda, po níž v něm zbyly erby varšavských vojsk, nápisy oslavující socialismus či supertajný bunkr, koupilo v roce 1993 několik realitních pražských makléřů za sedm milionů korun.

Podle všeho ale na výhodný kšeft, protože ho za dvojnásobek obratem prodali podnikateli financovanému z Běloruska. „Traduje se, že zámek byl údajně pořízen jako sídlo pro bývalého premiéra Ruské federace Černomyrdina,“ nastínil jednu ze současných tajemných verzí zámku Stružná Radan Večerka.