Návštěvnická sezona začíná pro hrad a zámek Bečov nad Teplou, zámek Kynžvart a zámek Valeč už v sobotu 30. března, půjde ale o zahájení spíše symbolické. „Všechny tři objekty v Karlovarském kraji totiž nabízely prohlídky už v předcházejících měsících,“ uvedl ředitel Národního památkového ústavu Dušan Michelfeit. „Letos se budeme snažit využít některé fenomény, které vznikly v průběhu, respektive v závěru sezony loňské. Letos bychom chtěli návštěvníkům nabídnout tyto výstupy,“ řekl ředitel.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou, který v loňském roce navštívilo více jak 74 tisíc lidí, například zpřístupní novou okružní stezku kolem hradu, která bude doplněná o několik interaktivních pomůcek a herních prvků. Do letošní návštěvnické sezony vstupuje areál památky s novým slavnostním osvětlením, které v Bečově realizovali v létě loňského roku.

Zámek Kynžvart si pro své příznivce připravil mnoho nového. „Navážeme na konec loňské sezony, kdy jsme veřejnosti poprvé ukázali plně zlacené stolní soupravy, takzvané nástolníky,“ přiblížil novinky kastelán zámku Kynžvart Ondřej Cink. Právě kvalita i rozsah dochovaného nástolníku jsou největší a nejcennější na území republiky. A co víc. V evropském měřítku je podobná instalace unikátem. „Už v loňském roce vzbudily nástolníky velký zájem, proto je připraveno několik akcí zaměřených právě na tento fenomén.“

Kromě toho se návštěvníci kynžvartského zámku mohou těšit na změny v expozicích. „Do původních zámeckých prostor se alespoň dočasně vrátí část atraktivních kynžvartských sbírek odvezených v roce 1948 do Národního muzea,“ uvedl kastelán. V návštěvnickém okruhu zámecké muzeum, jehož součástí je kabinet přírodnin, přibude několik raritních kusů, jako například část ulomeného mamutího zubu. „Sbírky z kabinetu byly po zestátnění z velké části odvezeny a Národní muzeum nám dočasně tyto sbírky zapůjčí k instalaci v autentických prostorách. V květnu tak představíme Metternichovu paleontologickou sbírku, v září pak Metternichovu mineralogickou sbírku,“ řekl Ondřej Cink.

Pozadu letos nezůstane ani zámek Valeč. Kromě tradičních akcí, jako festival Povaleč nebo Slavnosti květů, přišel s cyklem přírodovědných přednášek Valeč brána Doupova. Velkým lákadlem je akce Hlodavec z Valče. Jde zřejmě o první zkoumanou fosilii savce na světě. „Hlodavec z Valče je opravdu unikát,“ řekl kastelán zámku Valeč Tomáš Petr. „Naši předkové považovali tuto fosilii za důkaz biblické potopy světa. Dokonce i Goethe měl tuto fosilii v ruce.“ Zajímavá přednáška je naplánovaná na říjen.