Do klubů je většinou žene špatná ekonomická situace, řekla Kateřina Němečková, vedoucí terénního programu projektu JANA zaměřeného na prevenci pohlavně přenosných chorob u prostitutek. Běžné jsou případy, kdy ženy prostitucí řeší dluhy zaviněné jejich partnery nebo vydělávají na studium a živobytí pro děti.

Obsazeny jsou jen dvě trasy

Česko-německý projekt JANA vznikl jako reakce na nový problém prostituce podél 300 kilometrů dlouhé česko-bavorské hranice před 16 lety. Ještě zhruba před deseti lety bylo v oblasti osm desítek nočních klubů zaměstnávajících prostitutky, nyní jich terénní týmy JANA pravidelně navštěvují na Klatovsku, Domažlicku a Tachovsku kolem 45, uvedla Němečková. V pohraničí Plzeňského kraje není ani mnoho pouličních prostitutek. „U Domažlic jsou jen dvě trasy obsazené prostitutkami a na nich je kolem deseti žen," řekla Němečková.

Kromě sociální a osvětové práce a rozdávání kondomů lidé z projektu nabízejí prostitutkám z klubů ve spolupráci s lékaři testování na pohlavně přenosné choroby – HIV, syfilis, žloutenky typu B a C, chlamydiové infekce a kapavku. Ročně uskuteční 1500 kontaktů se zhruba pěti sty prostitutek. „Pravidelně kontaktujeme ženy pracující v nočních klubech, vyjíždíme třikrát týdně do terénu a jezdíme zhruba jednou měsíčně do každého klubu," popsala Němečková práci terénních pracovníků.

Jsou zodpovědnější

Podle Němečkové jsou nyní ženy pracující v nočních klubech i díky mnohaleté osvětě výrazně zodpovědnější. Jsou ochotné chodit pravidelně na testy, chtějí kondomy a v případě zdravotního problému se léčí.

Od boomu prostituce v pohraničí se podle zjištění sociálních pracovníků změnila struktura klientů. Zatímco tehdy tvořili drtivou většinu klientů nočních klubů německy mluvící cizinci, nyní se objevuje i více Čechů. „V místech, kde se koncentruje víc klubů, jako ve Folmavě, Rozvadově nebo v Železné Rudě, jsou v převážné většině klienti prostitutek německy hovořící muži. Kde jsou kluby víc o samotě, tam už má klientela jinou strukturu, chodí tam i Češi, nezřídka i místní lidé," dodala Němečková.